Plugins - LiteSpeed Cache - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (1147 entries)

en:  %s ago
sv_SE:  %s sedan

en: %1$s %2$s files left in queue
sv_SE: %1$s %2$s filer kvar i kö

en: %1$s plugin version %2$s required for this action.
sv_SE: Tillägget %1$s version %2$s krävs för denna åtgärd.

en: %d hour
sv_SE: %d timme

en: %d hours
sv_SE: %d timmar

en: %d minute
sv_SE: %d minut

en: %d minutes
sv_SE: %d minuter

en: %d seconds
sv_SE: %d sekunder

en: %s Extension
sv_SE: %s-utökning

en: %s file not readable.
sv_SE: Filen %s är inte läsbar.

en: %s file not writable.
sv_SE: Filen %s är inte skrivbar.

en: %s group
sv_SE: %s grupp

en: %s groups
sv_SE: %s grupper

en: %s image
sv_SE: %s bild

en: %s images
sv_SE: %s bilder

en: %s is recommended.
sv_SE: %s är rekommenderat.

en: %s must be turned ON for this setting to work.
sv_SE: %s måste vara PÅ för att denna inställning ska fungera.

en: (no savings)
sv_SE: (inga besparingar)

en: (non-optm)
sv_SE: (ej optim)

en: (optm)
sv_SE: (optim)

en: .htaccess Path
sv_SE: .htaccess-sökväg

en: <a href="%1$s" %2$s>View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" %5$s target="_blank">update now</a>.
sv_SE: <a href="%1$s" %2$s>Visa detaljer för version %3$s</a> eller <a href="%4$s" %5$s target="_blank">uppdatera nu</a>.

en: <p>Please add/replace the following codes into the beginning of %1$s:</p> %2$s
sv_SE: <p>Lägg till/ersätt följande koder i början av %1$s:</p> %2$s

en: A Domain Key is not required to use this preset. Only basic caching features are enabled.
sv_SE: En domännyckel krävs inte för att använda denna förinställning. Endast grundläggande cachefunktioner är aktiverade.

en: A Domain Key is required to use this preset. Enables the maximum level of optimizations for improved page speed scores.
sv_SE: En domännyckel krävs för att använda denna förinställning. Aktiverar maximal nivå av optimeringar för att förbättra poängen för hastigheten av sidan.

en: A Domain Key is required to use this preset. Includes many optimizations known to improve page speed scores.
sv_SE: En domännyckel krävs för att använda denna förinställning. Innehåller många optimeringar som är kända för att förbättra poängen för hastigheten av sidan.

en: A Domain Key is required to use this preset. Includes optimizations known to improve site score in page speed measurement tools.
sv_SE: En domännyckel krävs för att använda denna förinställning. Inkluderar optimeringar som är kända för att förbättra webbplatsens resultat i verktyg för mätning av en sidas hastighet.

en: A Purge All will be executed when WordPress runs these hooks.
sv_SE: En ”Töm allt” kommer utföras när WordPress kör dessa åtgärds-hookar.

en: A TTL of 0 indicates do not cache.
sv_SE: En TTL på 0 indikerar cachelagra inte.

en: A backup of each image is saved before it is optimized.
sv_SE: En säkerhetskopia av varje bild sparas innan den optimeras.

en: AJAX Cache TTL
sv_SE: TTL för AJAX-cache

en: Accelerates the speed by caching Gravatar (Globally Recognized Avatars).
sv_SE: Förbättrar hastigheten genom att cachelagra Gravatar (Globally Recognized Avatars).

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Add Missing Sizes
sv_SE: Lägg till saknade storlekar

en: Add new CDN URL
sv_SE: Lägg till ny URL för CDN

en: Add new cookie to simulate
sv_SE: Lägg till ny cookie att simulera

en: Add to Blocklist
sv_SE: Lägg till i blockeringslista

en: Adding Style to Your Lazy-Loaded Images
sv_SE: Lägg till en stil på bilder med uppskjuten inläsning

en: Admin IP Only
sv_SE: Endast IP:n för administratörer

en: Admin IPs
sv_SE: IP:n för administratörer

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Advanced (Recommended)
sv_SE: Avancerat (rekommenderat)

en: Advanced Settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: Advanced level will log more details.
sv_SE: Avancerad nivå kommer logga mer detaljer.

en: After
sv_SE: Efter

en: After the QUIC.cloud Image Optimization server finishes optimization, it will notify your site to pull the optimized images.
sv_SE: När QUIC.cloud-servern för bildoptimering har slutfört optimeringen kommer den att meddela din webbplats att hämta de optimerade bilderna.

en: After verifying that the cache works in general, please test the cart.
sv_SE: Testa varukorgen efter att du verifierat att cachelagring fungerar i allmänhet.

en: Aggressive
sv_SE: Aggressivt

en: Alias is in use by another QUIC.cloud account.
sv_SE: Alias används av ett annat QUIC.cloud-konto.

en: All QUIC.cloud service queues have been cleared.
sv_SE: Alla köer för QUIC.cloud-tjänster har rensats.

en: All Transients
sv_SE: Alla transienter

en: All categories are cached by default.
sv_SE: Alla kategorier är cachelagrade som standard.

en: All pages
sv_SE: Alla sidor

en: All pages with Recent Posts Widget
sv_SE: Alla sidor med widgeten för senaste inlägg

en: All tags are cached by default.
sv_SE: Alla etiketter är cachelagrade som standard.

en: Allows listed IPs (one per line) to perform certain actions from their browsers.
sv_SE: Tillåter listade IP-adresser (en per rad) att utföra vissa åtgärder från sina webbläsare.

en: Already Cached
sv_SE: Redan cachelagrad

en: Always purge both product and categories on changes to the quantity or stock status.
sv_SE: Töm alltid produkt och kategorier när ändringar på kvantitet eller lagerstatus sker.

en: An optional second parameter may be used to specify cache control. Use a space to separate
sv_SE: En valfri andra parameter kan användas för att specificera cachelagrings-kontroll. Använd ett mellanslag för att separera

en: Append query string %s to the resources to bypass this action.
sv_SE: Lägg till frågesträngen %s till resurserna för att kringgå denna åtgärd.

en: Applied the %1$s preset %2$s
sv_SE: Tillämpade förinställningen %1$s %2$s

en: Apply Preset
sv_SE: Tillämpa förinställning

en: Are you sure to delete all existing blocklist items?
sv_SE: Är du säker på att ta bort alla befintliga inlägg på blockeringslistan?

en: Are you sure to destroy all optimized images?
sv_SE: Är du säker på att du vill förstöra alla optimerade bilder?

en: Are you sure you want to clear all cloud nodes?
sv_SE: Är du säker på att du vill rensa alla moln-noder?

en: Are you sure you want to redetect the closest cloud server for this service?
sv_SE: Är du säker på att du vill återupptäcka den närmaste molnservern för denna tjänst?

en: Are you sure you want to remove all image backups?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort alla säkerhetskopior av bilder?

en: Are you sure you want to reset all settings back to the default settings?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa alla inställningar tillbaka till standardinställningarna?

en: Asynchronous CSS Loading with Critical CSS
sv_SE: Asynkron hämtning av CSS med kritisk CSS

en: Author archive
sv_SE: Författararkiv

en: Auto Drafts
sv_SE: Automatiska utkast

en: Auto Purge Rules For Publish/Update
sv_SE: Regler för automatisk tömning vid publicering/uppdatering

en: Auto Request Cron
sv_SE: Automatisk begäran med Cron

en: Automatic generation of critical CSS is in the background via a cron-based queue.
sv_SE: Automatiskt generering av högprioriterad CSS i bakgrunden via en cron-baserad kö.

en: Automatic generation of unique CSS is in the background via a cron-based queue.
sv_SE: Automatiskt generering av unik CSS i bakgrunden via en cron-baserad kö.

en: Automatically Upgrade
sv_SE: Uppgradera automatiskt

en: Automatically enable DNS prefetching for all URLs in the document, including images, CSS, JavaScript, and so forth.
sv_SE: Aktivera automatisk DNS-förhämtning för alla URL:er i dokumentet, inklusive bilder, CSS, JavaScript och så vidare.

en: Automatically generate LQIP in the background via a cron-based queue.
sv_SE: Generera automatiskt LQIP i bakgrunden via en cron-baserad kö.

en: Automatically remove the original image backups after fetching optimized images.
sv_SE: Ta automatiskt bort de ursprungliga säkerhetskopiorna för bilder efter att optimerade bilder har hämtats.

en: Automatically request optimization via cron job.
sv_SE: Begär automatiskt optimering via cron-jobb.

en: Avatar list in queue waiting for update
sv_SE: Lista med profilbilder i kö som väntar på uppdatering

en: Backend .htaccess Path
sv_SE: Sökväg till back-end-.htaccess

en: Backend Heartbeat Control
sv_SE: Styrning av hjärtslag för back-end

en: Backend Heartbeat TTL
sv_SE: Hjärtslags-TTL för back-end

en: Backup created %1$s before applying the %2$s preset
sv_SE: Säkerhetskopia skapad %1$s före tillämpning av förinställningen %2$s

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Basic Image Placeholder
sv_SE: Grundläggande bildplatshållare

en: Before
sv_SE: Före

en: Before generating key, please verify all IPs on this list are allowlisted
sv_SE: Innan du genererar nyckel, kontrollera att alla IP:n på denna lista är listade som tillåtna

en: Best available WordPress performance
sv_SE: Bästa tillgängliga WordPress-prestanda

en: Beta Test
sv_SE: Beta-test

en: Blocklist
sv_SE: Blockeringslista

en: Blocklisted
sv_SE: Blockeringslistad

en: Blocklisted due to not cacheable
sv_SE: Blockeringslistad eftersom det inte är möjligt att cachelagra

en: Both %1$s and %2$s are acceptable.
sv_SE: Både %1$s och %2$s är acceptabla.

en: Both full URLs and partial strings can be used.
sv_SE: Både hela URL:er och delar av strängar kan användas.

en: Both full and partial strings can be used.
sv_SE: Både hela och delar av strängar kan användas.

en: Browser
sv_SE: Webbläsare

en: Browser Cache
sv_SE: Webbläsarcache

en: Browser Cache Settings
sv_SE: Inställningar för cachelagring i webbläsare

en: Browser Cache TTL
sv_SE: TTL för webbläsarcache

en: Browser caching stores static files locally in the user's browser. Turn on this setting to reduce repeated requests for static files.
sv_SE: Cachelagring i webbläsare lagrar statiska filer lokalt i användarens webbläsare. Aktivera denna inställning för att minska upprepade förfrågningar om statiska filer.

en: By default a gray image placeholder %s will be used.
sv_SE: Som standard kommer en grå bildplatshållare %s att användas.

en: By design, this option may serve stale content. Do not enable this option, if that is not OK with you.
sv_SE: Detta alternativ kan tillhandahålla inaktuellt innehåll. Aktivera inte detta alternativ om det inte är okej för dig.

en: CCSS Per URL
sv_SE: CCSS per URL

en: CDN Bandwidth
sv_SE: Bandbredd för CDN

en: CDN Settings
sv_SE: Inställningar för CDN

en: CDN URL
sv_SE: CDN-URL

en: CDN URL to be used. For example, %s
sv_SE: CDN-URL som ska användas. Exempelvis, %s

en: CSS & JS Combine
sv_SE: Kombinerad CSS och JS

en: CSS Combine
sv_SE: Kombinering av CSS

en: CSS Combine External and Inline
sv_SE: Kombinera extern och infogad CSS

en: CSS Excludes
sv_SE: Exkluderad CSS

en: CSS Minify
sv_SE: Minifiering av CSS

en: CSS Settings
sv_SE: Inställningar för CSS

en: CSS, JS and HTML Minification
sv_SE: CSS, JS och HTML-minifiering

en: CSS/JS Cache
sv_SE: CSS/JS cache

en: Cache Admin Bar
sv_SE: Cachelagra adminmeny

en: Cache Comment Form
sv_SE: Cachelagra kommentarsformulär

en: Cache Commenters
sv_SE: Cachelagra kommentatorer

en: Cache Control Settings
sv_SE: Inställningar för cachekontroll

en: Cache Hit
sv_SE: Cache-träff

en: Cache Logged-in Users
sv_SE: Cachelagra inloggade användare

en: Cache Login Page
sv_SE: Cachelagra inloggningssida

en: Cache Miss
sv_SE: Cache-miss

en: Cache Mobile
sv_SE: Cachelagring för mobiler

en: Cache REST API
sv_SE: Cachelagra REST-API

en: Cache Status
sv_SE: Status för cache

en: Cache WP-Admin
sv_SE: Cachelagra WP-Admin

en: Cache key must be integer or non-empty string, %s given.
sv_SE: Cachenyckeln måste vara heltal eller icke-tom sträng, %s angavs.

en: Cache key must not be an empty string.
sv_SE: Cachenyckeln får inte vara en tom sträng.

en: Cache requests made by WordPress REST API calls.
sv_SE: Cachelagra förfrågningar gjorda av WordPress REST API-anrop.

en: Cache the built-in Comment Form ESI block.
sv_SE: Cachelagra det inbyggda ESI-blocket för kommentarsformulär.

en: Calculate Backups Disk Space
sv_SE: Beräkna diskutrymme för säkerhetskopior

en: Calculate Original Image Storage
sv_SE: Beräkna lagringsutrymme för bildoriginal

en: Calculated backups successfully.
sv_SE: Säkerhetskopiorna har beräknats.

en: Can not create folder: %1$s. Error: %2$s
sv_SE: Kan inte skapa mapp: %1$s. Fel: %2$s

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Changed setting successfully.
sv_SE: Inställning ändrades.

en: Check Status
sv_SE: Kontrollera status

en: Check my public IP from
sv_SE: Kontrollera mitt offentliga IP från

en: Check this option to use the primary site's configuration for all subsites.
sv_SE: Markera detta alternativ om du vill använda den primära webbplatsens konfiguration för alla underwebbplatser.

en: Clean All
sv_SE: Rensa allt

en: Clean Crawler Map
sv_SE: Rensa webbplatskarta för indexeringsrobotar

en: Clean Up Unfinished Data
sv_SE: Rensa oavslutade data

en: Clean all auto saved drafts
sv_SE: Rensa alla automatiskt sparade utkast

en: Clean all orphaned post meta records
sv_SE: Rensa alla Inläggsmetadata utan överordnat objekt

en: Clean all post revisions
sv_SE: Rensa alla inläggsversioner

en: Clean all spam comments
sv_SE: Rensa alla skärppostkommentarer

en: Clean all successfully.
sv_SE: Allt rensades.

en: Clean all trackbacks and pingbacks
sv_SE: Rensa alla trackbacks och pingbacks

en: Clean all transient options
sv_SE: Rensa alla ”transient”-alternativ

en: Clean all transients successfully.
sv_SE: Alla transienter rensades.

en: Clean all trashed comments
sv_SE: Rensa alla kastade kommentarer

en: Clean all trashed posts and pages
sv_SE: Rensa alla kastade inlägg och sidor

en: Clean auto drafts successfully.
sv_SE: Automatiska utkast rensades.

en: Clean expired transient options
sv_SE: Alternativ för rensning av förfallna transienter

en: Clean expired transients successfully.
sv_SE: Transienter som löpt ut rensades.

en: Clean orphaned post meta successfully.
sv_SE: Rensade inläggsmetadata utan överordnat objekt.

en: Clean post revisions successfully.
sv_SE: Inläggsversioner rensades.

en: Clean revisions older than %1$s day(s), excluding %2$s latest revisions
sv_SE: Rensa versioner äldre än %1$s dag/dagar, exklusive de %2$s senaste versionerna

en: Clean spam comments successfully.
sv_SE: Skräpkommentarer rensades.

en: Clean trackbacks and pingbacks successfully.
sv_SE: Trackbacks och pingbacks rensades.

en: Clean trashed comments successfully.
sv_SE: Slängda kommentarer rensades.

en: Clean trashed posts and pages successfully.
sv_SE: Inlägg och sidor rensades.

en: Cleaned all Critical CSS files.
sv_SE: Rensade alla högprioriterade CSS-filer.

en: Cleaned all Gravatar files.
sv_SE: Rensade alla Gravatar-filer.

en: Cleaned all LQIP files.
sv_SE: Rensade alla LQIP-filer.

en: Cleaned all Unique CSS files.
sv_SE: Rensade alla unika CSS-filer.

en: Cleaned all localized resource entries.
sv_SE: Rensade alla lokaliserade resursinlägg.

en: Cleaned up unfinished data successfully.
sv_SE: Rensade upp oavslutade data.

en: Clear Logs
sv_SE: Rensa loggar

en: Cleared %1$s invalid images.
sv_SE: Rensade %1$s ogiltiga bilder.

en: Click here to set.
sv_SE: Klicka här för att ange.

en: Click here to settings
sv_SE: Klicka här för inställningar

en: Click to clear all nodes for further redetection.
sv_SE: Klicka för att rensa alla noder för vidare återupptäckning.

en: Click to switch to optimized version.
sv_SE: Klicka för att växla till den optimerade versionen.

en: Click to switch to original (unoptimized) version.
sv_SE: Klicka för att växla till den ursprunglig (ej optimerade) versionen.

en: Cloud Error
sv_SE: Moln-fel

en: Cloud server refused the current request due to unpulled images. Please pull the images first.
sv_SE: Molnservern avvisade den aktuella begäran på grund av att bilder inte är hämtade. Hämta bilderna först.

en: Cloudflare API is set to off.
sv_SE: Cloudflare API är avstängt.

en: Cloudflare Domain
sv_SE: Cloudflare-domän

en: Cloudflare Zone
sv_SE: Cloudflare-zon

en: Collapse Query Strings
sv_SE: Minimera query-strängar

en: Combine CSS files and inline CSS code.
sv_SE: Kombinera CSS-filer och infogad CSS-kod.

en: Combine all local JS files into a single file.
sv_SE: Kombinera alla lokala JS-filer i en enda fil.

en: Comments are supported. Start a line with a %s to turn it into a comment line.
sv_SE: Kommentarer stöds. Inled en rad med en %s för att göra den till en kommentarsrad.

en: Communicated with Cloudflare successfully.
sv_SE: Kommunicerade med Cloudflare utan problem.

en: Congratulation! Your file was already optimized
sv_SE: Grattis! Din fil var redan optimerad

en: Congratulations, all gathered!
sv_SE: Grattis, alla är insamlade!

en: Connection Test
sv_SE: Anslutningstest

en: Convert to InnoDB
sv_SE: Konvertera till InnoDB

en: Converted to InnoDB successfully.
sv_SE: Konverterade till InnoDB.

en: Cookie Name
sv_SE: Namn på cookie

en: Cookie Simulation
sv_SE: Simulering av cookie

en: Cookie Values
sv_SE: Värden för cookie

en: Could not find %1$s in %2$s.
sv_SE: Kunde inte hitta %1$s i %2$s.

en: Crawl Interval
sv_SE: Intervall för genomsökning

en: Crawler General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar för indexeringsrobotar

en: Crawler Log
sv_SE: Genomsökningslogg

en: Crawler Status
sv_SE: Status för indexeringsrobot

en: Crawler disabled by the server admin.
sv_SE: Genomsökning inaktiverat av serveradministratören.

en: Crawler disabled list is cleared! All crawlers are set to active!
sv_SE: Listan över inaktiverade sökrobotar är rensad! Alla sökrobotar är aktiva!

en: Crawler(s)
sv_SE: Indexeringsrobot(ar)

en: Create a post, make sure the front page is accurate.
sv_SE: Skapa ett inlägg, se till att startsidan är korrekt.

en: Credits are not enough to proceed the current request.
sv_SE: Krediter räcker inte för att fortsätta med den aktuella begäran.

en: Critical CSS
sv_SE: Högprioriterad CSS

en: Critical CSS Rules
sv_SE: Högprioriterade CSS-regler

en: Cron Name
sv_SE: Cronnamn

en: Current %s Contents
sv_SE: Nuvarande %s-innehåll

en: Current Cloud Nodes in Service
sv_SE: Nuvarande moln-noder i tjänst

en: Current Online Server IPs
sv_SE: IP-adresser för servrar som är tillgängliga just nu

en: Current crawler started at
sv_SE: Nuvarande genomsökare började kl

en: Current image post id position
sv_SE: Position för nuvarande inläggs-ID för bild

en: Current limit is
sv_SE: Nuvarande gräns är

en: Current server load
sv_SE: Nuvarande serverlast

en: Current server time is %s.
sv_SE: Nuvarande servertid är %s.

en: Current sitemap crawl started at
sv_SE: Nuvarande genomsökning av webbplatskarta började kl

en: Current status is %1$s since %2$s.
sv_SE: Nuvarande status är %1$s sedan %2$s.

en: Current status is %s.
sv_SE: Nuvarande status är %s.

en: Currently active crawler
sv_SE: Nuvarande aktiv indexeringsrobot

en: Currently using optimized version of WebP file.
sv_SE: För närvarande används den optimerade versionen av WebP-filen.

en: Currently using optimized version of file.
sv_SE: För närvarande används den optimerade versionen av filen.

en: Currently using original (unoptimized) version of WebP file.
sv_SE: För närvarande används den ursprungliga (ej optimerade) version av WebP-filen.

en: Currently using original (unoptimized) version of file.
sv_SE: För närvarande används den ursprunglig (ej optimerade) versionen av filen.

en: Custom Sitemap
sv_SE: Anpassad webbplatskarta

en: DB Optimization Settings
sv_SE: Inställningar för DB-optimering

en: DNS Preconnect
sv_SE: DNS-föranslutning

en: DNS Prefetch
sv_SE: Förhämtning av DNS (prefetch)

en: DNS Prefetch Control
sv_SE: Styrning av DNS-förhämtning

en: DNS Prefetch for static files
sv_SE: DNS-förhämtning för statiska filer

en: Daily archive
sv_SE: Dagligt arkiv

en: Dashboard
sv_SE: Adminpanel

en: Database
sv_SE: Databas

en: Database Optimizer
sv_SE: Databasoptimerare

en: Database Summary
sv_SE: Databassammanfattning

en: Database Table Engine Converter
sv_SE: Motor för konvertering av databastabell

en: Database to be used
sv_SE: Databas som ska användas

en: Day(s)
sv_SE: dag/dagar

en: Debug Helpers
sv_SE: Felsökningshjälpare

en: Debug Level
sv_SE: Felsökningsnivå

en: Debug Log
sv_SE: Felsökningslogg

en: Debug Settings
sv_SE: Inställningar för felsökning

en: Debug String Excludes
sv_SE: Exkluderade felsökningssträngar

en: Debug URI Excludes
sv_SE: Exkluderade felsöknings-URI:er

en: Debug URI Includes
sv_SE: Inkluderade felsöknings-URI:er

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default Cache
sv_SE: Standardcache

en: Default Feed TTL
sv_SE: Standard-TTL för webbflöde

en: Default Front Page TTL
sv_SE: Standard-TTL för startsida

en: Default HTTP Status Code Page TTL
sv_SE: Standard-TTL för HTTP-statuskodsida

en: Default Object Lifetime
sv_SE: Standardlivstid för objekt

en: Default Private Cache TTL
sv_SE: Standard-TTL för privat cache

en: Default Public Cache TTL
sv_SE: Standard-TTL för offentlig cache

en: Default REST TTL
sv_SE: Standard-TTL för REST

en: Default TTL for cached objects.
sv_SE: Standard-TTL för cachelagrade objekt.

en: Default path is
sv_SE: Standardsökväg är

en: Default port for %1$s is %2$s.
sv_SE: Standardport för %1$s är %2$s.

en: Default value
sv_SE: Standardvärde

en: Deferred
sv_SE: Uppskjuten

en: Delay rendering off-screen HTML elements by its selector.
sv_SE: Fördröj rendering av HTML-element utanför vyn efter dess väljare (selector).

en: Delayed
sv_SE: Fördröjd

en: Delete all backups of the original images
sv_SE: Ta bort alla säkerhetskopior av de ursprungliga bilderna

en: Destroy All Optimization Data
sv_SE: Förstör alla optimeringsdata

en: Destroy all optimization data successfully.
sv_SE: Förstörde alla optimeringsdata.

en: Development Mode
sv_SE: Utvecklingsläge

en: Development Mode will be turned off automatically after three hours.
sv_SE: Utvecklingsläge kommer att stängas av automatiskt efter tre timmar.

en: Development mode will be automatically turned off in %s.
sv_SE: Utvecklingsläge stängs automatiskt av om %s.

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disable All Features
sv_SE: Inaktivera alla funktioner

en: Disable Cache
sv_SE: Inaktivera cache

en: Disable Image Lazyload
sv_SE: Inaktivera uppskjuten inläsning för bilder

en: Disable VPI
sv_SE: Inaktivera VPI

en: Disable WordPress interval heartbeat to reduce server load.
sv_SE: Inaktivera WordPress hjärtslagsintervall för att minska belastningen på servern.

en: Disable this option to generate CCSS per Post Type instead of per page. This can save significant CCSS quota, however it may result in incorrect CSS styling if your site uses a page builder.
sv_SE: Inaktivera detta alternativ för att generera CCSS per inläggstyp istället för per sida. Detta kan spara betydande CCSS-kvoter, men det kan leda till felaktig CSS-styling om din webbplats använder en sidbyggare.

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disabled WebP file successfully.
sv_SE: Inaktiverade WebP-fil.

en: Disabling this may cause WordPress tasks triggered by AJAX to stop working.
sv_SE: Om detta inaktiveras kan WordPress-åtgärder som utlöses av AJAX sluta fungera.

en: Disabling this option may negatively affect performance.
sv_SE: Om detta alternativ inaktiveras kan det påverka prestandan negativt.

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Dismiss this notice
sv_SE: Avfärda denna notis

en: Do Not Cache Categories
sv_SE: Cachelagra inte kategorier

en: Do Not Cache Cookies
sv_SE: Cachelagra inte cookies

en: Do Not Cache Groups
sv_SE: Cachelagra inte grupper

en: Do Not Cache Query Strings
sv_SE: Cachelagra inte querysträngar

en: Do Not Cache Roles
sv_SE: Cachelagra inte roller

en: Do Not Cache Tags
sv_SE: Cachelagra inte etiketter

en: Do Not Cache URIs
sv_SE: Cachelagra inte URI:er

en: Do Not Cache User Agents
sv_SE: Cachelagra inte användaragenter

en: Do not purge categories on changes to the quantity or stock status.
sv_SE: Töm inte kategorier när ändringar på kvantitet eller lagerstatus sker.

en: Domain
sv_SE: Domän

en: Downgrade not recommended. May cause fatal error due to refactored code.
sv_SE: Nedgradering rekommenderas inte. Kan orsaka allvarliga fel på grund av omstrukturerad kod.

en: Drop Query String
sv_SE: Ignorera query-sträng

en: ESI Nonces
sv_SE: Engångskoder för ESI

en: ESI Settings
sv_SE: Inställningar för ESI

en: ESI allows you to designate parts of your dynamic page as separate fragments that are then assembled together to make the whole page. In other words, ESI lets you “punch holes” in a page, and then fill those holes with content that may be cached privately, cached publicly with its own TTL, or not cached at all.
sv_SE: Med ESI kan du peka ut delar av din dynamiska sida som separata fragment som sedan sätts ihop till hela sidan. Med andra ord kan du med ESI ”stansa hål” i en sida och sedan fylla dessa hål med innehåll som kan cachelagras privat, cachelagras offentligt med sin egen TTL eller inte cachelagras alls.

en: ESI sample for developers
sv_SE: ESI-exempel för utvecklare

en: Editor Heartbeat
sv_SE: Hjärtslag för redigeraren

en: Editor Heartbeat TTL
sv_SE: Hjärtslags-TTL för redigeraren

en: Elements with attribute %s in HTML code will be excluded.
sv_SE: Element med attributet %s i HTML-kod kommer att exkluderas.

en: Elements with attribute %s in html code will be excluded.
sv_SE: Element med attribut %s i HTML-kod kommer att uteslutas.

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Empty Entire Cache
sv_SE: Töm hela cachen

en: Empty blocklist
sv_SE: Töm blockeringslista

en: Enable Cache
sv_SE: Aktivera cache

en: Enable ESI
sv_SE: Aktivera ESI

en: Enable Viewport Images auto generation cron.
sv_SE: Aktivera cron för automatisk generering av bilder i visningsområdet.

en: Enable this option if you are using both HTTP and HTTPS in the same domain and are noticing cache irregularities.
sv_SE: Aktivera detta alternativ om du använder både HTTP och HTTPS på samma domän och märker oregelbundenhet i cachelagringen.

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enabled WebP file successfully.
sv_SE: Aktiverade WebP-fil.

en: Enabling LiteSpeed Cache for WordPress here enables the cache for the network.
sv_SE: Aktiveras LiteSpeed Cache för WordPress här, aktiveras cachelagring för nätverket.

en: Ended reason
sv_SE: Avslutad anledning

en: Engine
sv_SE: Motor

en: Enter this site's IP address to allow cloud services directly call IP instead of domain name. This eliminates the overhead of DNS and CDN lookups.
sv_SE: Ange denna webbplats IP-adress för att molntjänsterna ska kunna anropa IP-adressen direkt istället för domännamnet. Detta eliminerar overhearkostnader för DNS- och CDN-uppslag.

en: Error: Failed to apply the settings %1$s
sv_SE: Fel: Misslyckades att tillämpa inställningarna %1$s

en: Essentials
sv_SE: Nödvändigheter

en: Every Minute
sv_SE: Varje minut

en: Everything in Advanced, Plus
sv_SE: Allt i avancerat, plus

en: Everything in Aggressive, Plus
sv_SE: Allt i aggressivt, plus

en: Everything in Basic, Plus
sv_SE: Allt i grundläggande, plus

en: Everything in Essentials, Plus
sv_SE: Allt i nödvändigheter, plus

en: Example
sv_SE: Exempel

en: Example use case:
sv_SE: Exempel på användarfall:

en: Examples of test cases include:
sv_SE: Exempel på testfall inkluderar:

en: Exclude Path
sv_SE: Exkludera sökväg

en: Exclude Settings
sv_SE: Inställningar för exkluderingar

en: Excludes
sv_SE: Exkluderingar

en: Expired Transients
sv_SE: Förfallna transienter

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export Settings
sv_SE: Exportinställningar

en: Extreme
sv_SE: Extrem

en: Failed
sv_SE: Misslyckades

en: Failed to back up %s file, aborted changes.
sv_SE: Misslyckades att säkerhetskopiera filen %s, ändringar avbröts.

en: Failed to communicate with Cloudflare
sv_SE: Misslyckades att kommunicera med Cloudflare

en: Failed to communicate with QUIC.cloud server
sv_SE: Misslyckades att kommunicera med QUIC.clouds server

en: Failed to create Avatar table. Please follow <a %s>Table Creation guidance from LiteSpeed Wiki</a> to finish setup.
sv_SE: Kunde inte skapa profilbildstabell. Följ <a %s>instruktionerna för att skapa tabeller från LiteSpeed Wikin</a> för att slutföra installationen.

en: Failed to get %s file contents.
sv_SE: Misslyckades att hämta innehållet i filen %s.

en: Failed to request via WordPress
sv_SE: Misslyckades att begära med WordPress

en: Failed to upgrade.
sv_SE: Misslyckades att uppgradera.

en: Failed to write to %s.
sv_SE: Misslyckades att skriva till %s.

en: Fast Queue Usage
sv_SE: Användning av Fast Queue

en: File %s is not writable.
sv_SE: Fil %s är inte skrivbar.

en: Files
sv_SE: Filer

en: Filter %s is supported.
sv_SE: Filtret %s stöds.

en: Folder does not exist: %s
sv_SE: Mapp finns inte: %s

en: Folder is not writable: %s.
sv_SE: Mapp är inte skrivbar: %s.

en: Font Display Optimization
sv_SE: Optimering av visning av typsnitt

en: For URLs with wildcards, there may be a delay in initiating scheduled purge.
sv_SE: För URL:er med jokertecken kan det finnas en fördröjning vid initiering av schemalagd rensning.

en: For example
sv_SE: Till exempel

en: For example, %1$s defines a TTL of %2$s seconds for %3$s.
sv_SE: Till exempel, %1$s definierar en TTL på %2$s sekunder för %3$s.

en: For example, %s can be used for a transparent placeholder.
sv_SE: %s kan till exempel användas för en transparent platshållare.

en: For online services to work correctly, you must allowlist all %s server IPs.
sv_SE: För att onlinetjänster ska fungera korrekt måste du lista alla %s-server-IP:n som tillåtna.

en: For that reason, please test the site to make sure everything still functions properly.
sv_SE: Av den anledningen, testa därför webbplatsen för att se till att allt fortfarande fungerar ordentligt.

en: Force Cache URIs
sv_SE: Tvinga cachelagring av URI:er

en: Force Public Cache URIs
sv_SE: Tvinga cachelagring av offentliga URL:er

en: Force cron
sv_SE: Tvinga Cron

en: Forced cacheable
sv_SE: Tvingad cachebarhet

en: Front page
sv_SE: Startsida

en: Frontend .htaccess Path
sv_SE: Sökväg till front-end-.htaccess

en: Frontend Heartbeat Control
sv_SE: Styrning av hjärtslag för front-end

en: Frontend Heartbeat TTL
sv_SE: Hjärtslags-TTL för front-end

en: General
sv_SE: Allmänt

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Generate LQIP In Background
sv_SE: Generera LQIP i bakgrunden

en: Generate Link for Current User
sv_SE: Generera länk för nuvarande användare

en: Generate UCSS
sv_SE: Generera UCSS

en: Generated at %s
sv_SE: Genererad %s

en: Global API Key / API Token
sv_SE: Global API-nyckel/API-token

en: Global Groups
sv_SE: Globala grupper

en: Go to QUIC.cloud dashboard
sv_SE: Gå till adminpanel för QUIC.cloud

en: Go to plugins list
sv_SE: Gå till lista för tillägg

en: Good news from QUIC.cloud server
sv_SE: Goda nyheter från QUIC.clouds server

en: Google reCAPTCHA will be bypassed automatically.
sv_SE: Google reCAPTHCA förbigås automatiskt.

en: Gravatar Cache
sv_SE: Gravatar-cache

en: Gravatar Cache Cron
sv_SE: Gravatar-cache med cron

en: Gravatar Cache TTL
sv_SE: TTL för Gravatar-cache

en: Groups cached at the network level.
sv_SE: Grupper cachelagrade på nätverksnivå.

en: Guest
sv_SE: Gäst

en: Guest Mode
sv_SE: Gästläge

en: Guest Mode IPs
sv_SE: IP:n för gästläge

en: Guest Mode JS Excludes
sv_SE: Exkluderingar av JS för gästläge

en: Guest Mode User Agents
sv_SE: Användaragenter för gästläge

en: Guest Mode and Guest Optimization
sv_SE: Gästläge och gästoptimering

en: Guest Mode failed to test.
sv_SE: Gästläge kunde inte testas.

en: Guest Mode passed testing.
sv_SE: Gästläge klarade av testning.

en: Guest Mode provides an always cacheable landing page for an automated guest's first time visit, and then attempts to update cache varies via AJAX.
sv_SE: Gästläget ger en landningssida som alltid kan cachalagras för en automatiserad gästs första besök, och försöker sedan uppdatera cachevariationer via AJAX.

en: Guest Mode testing result
sv_SE: Resultat för testning av gästläge

en: Guest Optimization
sv_SE: Gästoptimering

en: HTML Attribute To Replace
sv_SE: HTML-attribut att ersätta

en: HTML Lazy Load Selectors
sv_SE: HTML-väljare (selectors) för uppskjuten inläsning

en: HTML Minify
sv_SE: Minifiering av HTML

en: HTML Settings
sv_SE: HTML-inställningar

en: HTTPS sources only.
sv_SE: Endast HTTPS-källor.

en: Heartbeat
sv_SE: Hjärtslag

en: Heartbeat Control
sv_SE: Styrning av hjärtslag

en: High-performance page caching and site optimization from LiteSpeed
sv_SE: Högpresterande cachelagring av sidor och optimering av webbplatser från LiteSpeed

en: Higher TTL
sv_SE: Högre TTL

en: History
sv_SE: Historik

en: Hit
sv_SE: Träff

en: Home page
sv_SE: Startsida

en: Host
sv_SE: Server

en: How to Fix Problems Caused by CSS/JS Optimization.
sv_SE: Hur man åtgärdar problem som orsakas av CSS/JS-optimering.

en: However, there is no way of knowing all the possible customizations that were implemented.
sv_SE: Det finns dock inget sätt att känna till alla möjliga anpassningar som implementerades.

en: Htaccess did not match configuration option.
sv_SE: Htaccess matchade inte konfigurationsalternativet.

en: Htaccess rule is: %s
sv_SE: Regel för htaccess är: %s

en: I've already left a review
sv_SE: Jag har redan lämnat en recension

en: If %1$s is %2$s, then %3$s must be populated!
sv_SE: Om %1$s är %2$s, så måste %3$s vara ifylld!

en: If ON, the stale copy of a cached page will be shown to visitors until a new cache copy is available. Reduces the server load for following visits. If OFF, the page will be dynamically generated while visitors wait.
sv_SE: Om PÅ, kommer den gamla kopian av en cachelagrad sida att visas för besökare tills en ny cache-kopia är tillgänglig. Minskar serverbelastningen för efterföljande besök. Om AV genereras sidan dynamiskt medan besökarna väntar.

en: If every web application uses the same cookie, the server may confuse whether a user is logged in or not.
sv_SE: Om varje webbapplikation använder samma cookie kan servern förväxla om en användare är inloggad eller inte.

en: If only the WordPress site should be purged, use Purge All.
sv_SE: Om endast WordPress-webbplatsen ska tömmas, använd ”Töm allt”.

en: If set to %1$s, before the placeholder is localized, the %2$s configuration will be used.
sv_SE: Om angivet till %1$s innan platshållaren är lokaliserad kommer %2$s-konfigurationen användas.

en: If set to %s this is done in the foreground, which may slow down page load.
sv_SE: Om angivet till %s så kommer detta göras i förgrunden, vilket kan göra sidladdningen långsammare.

en: If the category name is not found, the category will be removed from the list on save.
sv_SE: Om kategorinamnet inte hittas tas kategorin bort från listan när du sparar.

en: If the login cookie was recently changed in the settings, please log out and back in.
sv_SE: Om cookien för inloggning nyligen ändrades i inställningarna, logga ut och in igen.

en: If the tag slug is not found, the tag will be removed from the list on save.
sv_SE: Om etikettens slug inte hittas kommer etiketten att tas bort från listan när du sparar.

en: If this is set to a number less than 30, feeds will not be cached.
sv_SE: Om detta sätts till ett värde mindre än 30 kommer webbflöden inte cachelagras.

en: If using OpenLiteSpeed, the server must be restarted once for the changes to take effect.
sv_SE: Om du använder OpenLiteSpeed måste servern startas om en gång för att ändringarna ska träda i kraft.

en: If you are using a %1$s socket, %2$s should be set to %3$s
sv_SE: Om du använder en %1$s-socket bör %2$s anges till %3$s

en: If you run into any issues, please refer to the report number in your support message.
sv_SE: Om du stöter på problem, hänvisa till rapportnumret i ditt supportmeddelande.

en: If you turn any of the above settings OFF, please remove the related file types from the %s box.
sv_SE: Om du slår AV någon av inställningarna ovan, ta bort de relaterade filtyperna från rutan %s.

en: If you would rather not move at litespeed, you can deactivate this plugin.
sv_SE: Om du inte vill åka i ljusets hastighet kan du inaktivera detta tillägg.

en: If your site contains public content that certain user roles can see but other roles cannot, you can specify a Vary Group for those user roles. For example, specifying an administrator vary group allows there to be a separate publicly-cached page tailored to administrators (with “edit” links, etc), while all other user roles see the default public page.
sv_SE: Om din webbplats innehåller offentligt innehåll som vissa användarroller kan se men inte andra roller, kan du ange en Varierande grupp för dessa användarroller. Om du t.ex. anger en varierande grupp för administratörer kan det finnas en separat offentligt cachelagrad sida som är anpassad för administratörer (med ”redigera”-länkar osv.), medan alla andra användarroller ser den offentliga standardsidan.

en: Iframes containing these class names will not be lazy loaded.
sv_SE: Iframes som innehåller dessa klassnamn kommer inte laddas med uppskjuten inläsning.

en: Iframes having these parent class names will not be lazy loaded.
sv_SE: Iframes som innehåller dessa överordnade klassnamn kommer inte laddas med uppskjuten inläsning.

en: Ignore certain query strings when caching. (LSWS %s required)
sv_SE: Ignorera vissa query-strängar vid cachelagring. (LSWS %s krävs)

en: Image Information
sv_SE: Bildinformation

en: Image Optimization
sv_SE: Bildoptimering

en: Image Optimization Settings
sv_SE: Inställningar för bildoptimering

en: Image Optimization Summary
sv_SE: Sammanfattning av bildoptimering

en: Image Thumbnail Group Sizes
sv_SE: Gruppstorlekar för bildminiatyrer

en: Image groups total
sv_SE: Bildgrupper totalt

en: Images Pulled
sv_SE: Bilder hämtade

en: Images containing these class names will not be lazy loaded.
sv_SE: Bilder som innehåller dessa klassnamn kommer inte laddas med uppskjuten inläsning.

en: Images having these parent class names will not be lazy loaded.
sv_SE: Bilder som innehåller dessa överordnad klassnamn kommer inte laddas med uppskjuten inläsning.

en: Images not requested
sv_SE: Bilder har inte begärts

en: Images notified to pull
sv_SE: Bilder meddelade om att hämtas

en: Images optimized and pulled
sv_SE: Bilder optimerade och hämtade

en: Images ready to request
sv_SE: Bilder redo att begära

en: Images requested
sv_SE: Bilder som begärts

en: Images will be pulled automatically if the cron job is running.
sv_SE: Bilder hämtas automatiskt om cronjobbet körs.

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import / Export
sv_SE: Importera/exportera

en: Import Settings
sv_SE: Importinställningar

en: Import failed due to file error.
sv_SE: Importen misslyckades på grund av filfel.

en: Imported setting file %s successfully.
sv_SE: Importerade inställningsfil %s.

en: Improve HTTP/HTTPS Compatibility
sv_SE: Förbättra HTTP/HTTPS-kompatibilitet

en: Improve wp-admin speed through caching. (May encounter expired data)
sv_SE: Förbättra hastighet i wp-admin genom cachelagring. (Kan stöta på utgångna data)

en: Improved by
sv_SE: Förbättrat med

en: In order to use QC services, need a real domain name, cannot use an IP.
sv_SE: För att kunna använda QC-tjänster behöver du ett riktigt domännamn, du kan inte använda en IP-adress.

en: Include CSS
sv_SE: Inkludera CSS

en: Include File Types
sv_SE: Inkludera filtyper

en: Include Images
sv_SE: Inkludera bilder

en: Include JS
sv_SE: Inkludera JS

en: Include external CSS and inline CSS in combined file when %1$s is also enabled. This option helps maintain the priorities of CSS, which should minimize potential errors caused by CSS Combine.
sv_SE: Inkludera extern CSS och infogad CSS i en kombinerad fil när %1$s också är aktiverat. Detta alternativ hjälper till att upprätthålla prioriteringarna för CSS, vilket bör minimera potentiella fel orsakade av CSS-kombinering.

en: Include external JS and inline JS in combined file when %1$s is also enabled. This option helps maintain the priorities of JS execution, which should minimize potential errors caused by JS Combine.
sv_SE: Inkludera extern JS och infogad JS i en kombinerad fil när %1$s också är aktiverat. Detta alternativ hjälper till att upprätthålla prioriteringarna för JS-exekvering, vilket bör minimera potentiella fel orsakade av JS-kombinering.

en: Included Directories
sv_SE: Inkluderade kataloger

en: Inline CSS added to Combine
sv_SE: Infogad CSS tillagd till kombinering

en: Inline JS added to Combine
sv_SE: Infogad JS tillagd till kombinering

en: Install
sv_SE: Installera

en: Install %s
sv_SE: Installera %s

en: Install DoLogin Security
sv_SE: Installera DoLogin Security

en: Install Now
sv_SE: Installera nu

en: Instant Click
sv_SE: Direktklick

en: Invalid IP
sv_SE: Ogiltigt IP

en: Invalid login cookie. Invalid characters found.
sv_SE: Ogiltig cookie för inloggning. Ogiltiga tecken hittades.

en: Invalid login cookie. Please check the %s file.
sv_SE: Ogiltig cookie för inloggning. Kontrollera filen %s.

en: Invalid rewrite rule
sv_SE: Ogiltig omskrivningsregel

en: It will be converted to a base64 SVG placeholder on-the-fly.
sv_SE: Den kommer att konverteras till en base64 SVG-platshållare på plats.

en: JS Combine
sv_SE: Kombinering av JS

en: JS Combine External and Inline
sv_SE: Kombinera extern och infogad JS

en: JS Defer
sv_SE: Uppskjuten JS

en: JS Defer for both external and inline JS
sv_SE: Uppskjuten JS för både extern och infogad JS

en: JS Delayed
sv_SE: Fördröjd JS

en: JS Delayed Includes
sv_SE: Fördröjda JS-inkluderingar

en: JS Excludes
sv_SE: Exkluderingar av JS

en: JS Minify
sv_SE: Minifiering av JS

en: JS Settings
sv_SE: Inställningar för JavaScript

en: Join LiteSpeed Slack community
sv_SE: Gå med i LiteSpeeds Slack-community

en: Join Us on Slack
sv_SE: Kom med oss på Slack

en: Join the %s community.
sv_SE: Gå med i %s-communityn.

en: Keep this off to use plain color placeholders.
sv_SE: Behåll detta av för att använda enfärgade platshållare.

en: LQIP Cache
sv_SE: LQIP-cache

en: LQIP Cloud Generator
sv_SE: LQIP molngenerator

en: LQIP Excludes
sv_SE: LQIP-exkluderade

en: LQIP Minimum Dimensions
sv_SE: LQIP minsta mått

en: LQIP Quality
sv_SE: LQIP-kvalitet

en: LQIP image preview for size %s
sv_SE: LQIP-bildförhandsgranskning för storleken %s

en: LQIP requests will not be sent for images where both width and height are smaller than these dimensions.
sv_SE: LQIP-förfrågningar skickas inte för bilder där både bredd och höjd är mindre än dessa mått.

en: LSCache caching functions on this page are currently unavailable!
sv_SE: LSCache cachefunktioner på denna sida är för närvarande inte tillgängliga!

en: Larger than
sv_SE: Större än

en: Last Pull
sv_SE: Senaste hämtning

en: Last Pulled
sv_SE: Senaste hämtning

en: Last Request
sv_SE: Senaste förfrågan

en: Last calculated
sv_SE: Senast beräknad

en: Last complete run time for all crawlers
sv_SE: Sista fullständiga körtid för alla genomsökare

en: Last exported
sv_SE: Senast exporterad

en: Last generated
sv_SE: Senast genererad

en: Last imported
sv_SE: Senast importerad

en: Last interval
sv_SE: Senaste intervallet

en: Last pull initiated by cron at %s.
sv_SE: Senaste hämtning initierad av cron för %s.

en: Last ran
sv_SE: Senast körd

en: Last requested cost
sv_SE: Senast begärda kostnad

en: Lazy Load Iframe Class Name Excludes
sv_SE: Exkluderade ”iframe”-klassnamn för uppskjuten inläsning

en: Lazy Load Iframe Parent Class Name Excludes
sv_SE: Överordnade ”iframe”-klassnamn exkluderade för uppskjuten inläsning

en: Lazy Load Iframes
sv_SE: Uppskjuten inläsning av iframes

en: Lazy Load Image Class Name Excludes
sv_SE: Uteslutna bildklassnamn för uppskjuten inläsning

en: Lazy Load Image Excludes
sv_SE: Exkluderade bilder från uppskjuten inläsning

en: Lazy Load Image Parent Class Name Excludes
sv_SE: Överordnade bildklassnamn exkluderade för uppskjuten inläsning

en: Lazy Load Images
sv_SE: Uppskjuten inläsning av bilder

en: Lazy Load URI Excludes
sv_SE: Exkluderade URL:er för uppskjuten inläsning

en: Lazy Load for Iframes
sv_SE: Uppskjuten inläsning av ”iframes”

en: Lazy Load for Images
sv_SE: Uppskjuten inläsning av bilder

en: Learn More
sv_SE: Lär dig mer

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

en: Learn more about when this is needed
sv_SE: Läs mer om när detta behövs

en: Link to QUIC.cloud
sv_SE: Länka till QUIC.cloud

en: List of Mobile User Agents
sv_SE: Lista på mobila användaragenter

en: List post types where each item of that type should have its own CCSS generated.
sv_SE: Lista inläggstyper där varje objekt av den typen ska ha sin egen CCSS genererad.

en: Listed CSS files will be excluded from UCSS and saved to inline.
sv_SE: Listade CSS-filer kommer att exkluderas från UCSS och sparas som infogad.

en: Listed IPs will be considered as Guest Mode visitors.
sv_SE: Listade IP:n kommer att betraktas som gästlägesbesökare.

en: Listed JS files or inline JS code will be delayed.
sv_SE: Listade JS-filer eller infogad JS-kod kommer fördröjas.

en: Listed JS files or inline JS code will not be deferred or delayed.
sv_SE: Listade JS-filer eller infogad JS-kod kommer inte skjutas upp eller fördröjas.

en: Listed JS files or inline JS code will not be optimized by %s.
sv_SE: Listade JS-filer eller infogad JS-kod kommer inte optimeras av %s.

en: Listed URI will not generate UCSS.
sv_SE: Listad URI kommer inte generera UCSS.

en: Listed User Agents will be considered as Guest Mode visitors.
sv_SE: Listade användaragenter kommer att betraktas som gästlägesbesökare.

en: Listed images will not be lazy loaded.
sv_SE: Listade bilder kommer inte använda uppskjuten inläsning.

en: LiteSpeed Cache CDN
sv_SE: CDN för LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Configuration Presets
sv_SE: Förinställningar för LiteSpeed Cache-konfiguration

en: LiteSpeed Cache Dashboard
sv_SE: Adminpanel för LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Database Optimization
sv_SE: Databasoptimering för LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar för LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Image Optimization
sv_SE: LiteSpeed Cache bildoptimering

en: LiteSpeed Cache Network Cache Settings
sv_SE: Nätverks-cacheinställningar för LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Page Optimization
sv_SE: LiteSpeed Cache sidoptimering

en: LiteSpeed Cache Purge All
sv_SE: LiteSpeed Cache töm allt

en: LiteSpeed Cache Settings
sv_SE: Inställningar för LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Standard Presets
sv_SE: Standardförinställningar för LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Toolbox
sv_SE: Verktygslåda för LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache View .htaccess
sv_SE: LiteSpeed Cache visa .htaccess

en: LiteSpeed Cache plugin is installed!
sv_SE: Tillägget LiteSpeed Cache är installerat!

en: LiteSpeed Cache upgraded successfully. NOTE: Due to changes in this version, the settings %1$s and %2$s have been turned OFF. Please turn them back on manually and verify that your site layout is correct, and you have no JS errors.
sv_SE: LiteSpeed Cache uppgraderades. OBSERVERA: På grund av ändringar i denna version har inställningarna %1$s och %2$s stängts av. Slå på dem igen manuellt och kontrollera att din webbplats layout är korrekt och att du inte har några JS-fel.

en: LiteSpeed Crawler Cron
sv_SE: Cron för LiteSpeed genomsökningsrobot

en: LiteSpeed Logs
sv_SE: LiteSpeed-loggar

en: LiteSpeed Optimization
sv_SE: LiteSpeed-optimering

en: LiteSpeed Report
sv_SE: LiteSpeed-rapport

en: LiteSpeed cache plugin upgraded. Please refresh the page to complete the configuration data upgrade.
sv_SE: ”LiteSpeed cache”-tillägget har uppgraderats. Uppdatera sidan för att slutföra uppgraderingen av konfigurationsdata.

en: Load CSS Asynchronously
sv_SE: Ladda CSS asynkront

en: Load Google Fonts Asynchronously
sv_SE: Ladda ”Google Fonts” asynkront

en: Load JS Deferred
sv_SE: Skjut upp laddning av JS

en: Load iframes only when they enter the viewport.
sv_SE: Hämta endast iframes när de kommer in i visningsområdet.

en: Load images only when they enter the viewport.
sv_SE: Hämta endast bilder när de kommer in i visningsområdet.

en: Localization
sv_SE: Lokalisering

en: Localization Files
sv_SE: Lokaliseringsfiler

en: Localization Settings
sv_SE: Inställningar för lokalisering

en: Localize Resources
sv_SE: Lokalisera resurser

en: Localize external resources.
sv_SE: Lokalisera externa resurser.

en: Localized Resources
sv_SE: Lokaliserade resurser

en: Log File Size Limit
sv_SE: Storleksbegränsning för loggfil

en: Log View
sv_SE: Logg-visning

en: Login Cookie
sv_SE: Cookie för inloggning

en: Low Quality Image Placeholder
sv_SE: Platshållarbild i låg kvalitet

en: Manage
sv_SE: Hantera

en: Manually added to blocklist
sv_SE: Manuellt tillagt till blockeringslista

en: Manually run
sv_SE: Kör manuellt

en: Map
sv_SE: Karta

en: Mark this page as
sv_SE: Markera denna sida som

en: Maximum image post id
sv_SE: Största inläggs-ID för bild

en: Maximum value
sv_SE: Maximalt värde

en: Maybe Later
sv_SE: Kanske senare

en: Maybe later
sv_SE: Kanske senare

en: Media Excludes
sv_SE: Exkluderade media

en: Media Settings
sv_SE: Mediainställningar

en: Message from QUIC.cloud server
sv_SE: Meddelande från QUIC.clouds server

en: Method
sv_SE: Metod

en: Minify CSS files and inline CSS code.
sv_SE: Minifiera CSS-filer och infogad CSS-kod.

en: Minify HTML content.
sv_SE: Minifiera HTML-innehåll.

en: Minify JS files and inline JS codes.
sv_SE: Minifiera JS-filer och infogade JS-koder.

en: Minimum value
sv_SE: Minsta värde

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Mobile Agent Rules
sv_SE: Regler för mobilagenter

en: Mobile Cache
sv_SE: Mobil cachelagring

en: Monthly archive
sv_SE: Månatligt arkiv

en: More
sv_SE: Visa mer

en: More information about the available commands can be found here.
sv_SE: Mer information om tillgängliga kommandon kan hittas här.

en: More settings
sv_SE: Fler inställningar

en: More settings available under %s menu
sv_SE: Fler inställningar finns tillgängliga under menyn %s

en: NOTE
sv_SE: OBS

en: NOTICE
sv_SE: OBSERVERA

en: NOTICE:
sv_SE: OBSERVERA:

en: NOTICE: Database login cookie did not match your login cookie.
sv_SE: OBS: Databasens cookie för inloggning matchade inte din cookie för inloggning.

en: Network Dashboard
sv_SE: Adminpanel för nätverk

en: Network Enable Cache
sv_SE: Aktivera cache för nätverk

en: New Developer Version Available!
sv_SE: Ny version för utvecklare tillgänglig!

en: New Version Available!
sv_SE: Ny version tillgänglig!

en: New developer version %s is available now.
sv_SE: Ny version (%s) för utvecklare är tillgänglig nu.

en: New release %s is available now.
sv_SE: Ny version %s är tillgänglig nu.

en: No available Cloud Node after checked server load.
sv_SE: Ingen tillgänglig moln-nod efter kontrollerad belastningen på servern.

en: No available Cloud Node.
sv_SE: Ingen tillgänglig moln-nod.

en: No available Cloudflare zone
sv_SE: Ingen tillgänglig Cloudflare-zon

en: No backup of original file exists.
sv_SE: Det finns ingen säkerhetskopia av den ursprungliga filen.

en: No backup of unoptimized WebP file exists.
sv_SE: Det finns ingen säkerhetskopia av ej optimerad WebP-fil.

en: No cloud services currently in use
sv_SE: Inga molntjänster används för närvarande

en: No crawler meta file generated yet
sv_SE: Ingen metafil för genomsökning är skapad ännu

en: No optimization
sv_SE: Ingen optimering

en: No valid image found by Cloud server in the current request.
sv_SE: Ingen giltig bild hittades av moln-servern för den aktuella begäran.

en: No valid image found in the current request.
sv_SE: Ingen giltig bild hittades för den aktuella begäran.

en: No valid sitemap parsed for crawler.
sv_SE: Ingen giltig webbplatskarta analyserad för indexeringsrobot.

en: Non cacheable
sv_SE: Inte möjlig att cachelagra

en: Not Available
sv_SE: Inte tillgänglig

en: Not blocklisted
sv_SE: Inte blockeringslistad

en: Not enough parameters. Please check if the domain key is set correctly
sv_SE: Inte tillräckligt med parametrar. Kontrollera om domännyckeln är korrekt inställd

en: Note
sv_SE: Obs

en: Notes
sv_SE: Noteringar

en: Notice
sv_SE: Notera

en: Notifications
sv_SE: Aviseringar

en: Notified Cloudflare to purge all successfully.
sv_SE: Meddelade Cloudflare att tömma allt.

en: Notified Cloudflare to set development mode to %s successfully.
sv_SE: Meddelade Cloudflare att sätta utvecklingsläget till %s.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge CSS/JS entries.
sv_SE: Meddelade LiteSpeed-webbserver att tömma alla CSS/JS-inlägg.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge all LSCache entries.
sv_SE: Meddelade LiteSpeed-webbservern att tömma alla LSCache-inlägg.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge all pages.
sv_SE: Meddelade LiteSpeed-webbserver att tömma alla sidor.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge error pages.
sv_SE: Meddelade LiteSpeed-webbserver att tömma felsidor.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge everything.
sv_SE: Meddelade LiteSpeed-webbserver att tömma allt.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge the front page.
sv_SE: Meddelade LiteSpeed-webbserver att tömma startsidan.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge the list.
sv_SE: Meddelade LiteSpeed-webbserver att tömma listan.

en: OFF
sv_SE: AV

en: ON
sv_SE: PÅ

en: Object
sv_SE: Objekt

en: Object Cache
sv_SE: Objektcache

en: Object Cache Settings
sv_SE: Inställningar för objektcache

en: Object cache is not enabled.
sv_SE: Objektcache är inte aktiverat.

en: Once saved, it will be matched with the current list and completed automatically.
sv_SE: När den har sparats kommer den att matchas med den aktuella listan och slutföras automatiskt.

en: One or more pulled images does not match with the notified image md5
sv_SE: En eller flera hämtade bilder matchar inte med MD5 för den meddelade bilden

en: One per line.
sv_SE: Ett/en per rad.

en: Online node needs to be redetected.
sv_SE: Onlinenoden måste upptäckas igen.

en: Only attributes listed here will be replaced.
sv_SE: Endast attribut listade här kommer att ersättas.

en: Only available when %s is installed.
sv_SE: Endast tillgänglig när %s är installerad.

en: Only files within these directories will be pointed to the CDN.
sv_SE: Bara filer i dessa kataloger kommer att peka mot CDN:et.

en: Only log listed pages.
sv_SE: Logga endast listade sidor.

en: Only optimize pages for guest (not logged in) visitors. If turned this OFF, CSS/JS/CCSS files will be doubled by each user group.
sv_SE: Optimera endast sidor för gästbesökare (ej inloggade). Om detta är AV kommer CSS/JS/CCSS-filer att dubbleras av varje användargrupp.

en: Only press the button if the pull cron job is disabled.
sv_SE: Tryck bara på knappen om cronjobbet för hämtning är inaktiverat.

en: OpenLiteSpeed users please check this
sv_SE: Användare av OpenLiteSpeed ska markera detta alternativ

en: Operation
sv_SE: Åtgärd

en: Optimization Status
sv_SE: Status för optimering

en: Optimization Summary
sv_SE: Optimeringsöversikt

en: Optimization Tools
sv_SE: Verktyg för optimering

en: Optimize CSS delivery.
sv_SE: Optimera leverans av CSS.

en: Optimize Losslessly
sv_SE: Optimera förlustfritt

en: Optimize Original Images
sv_SE: Optimera originalbilder

en: Optimize Tables
sv_SE: Optimera tabeller

en: Optimize all tables in your database
sv_SE: Optimera alla tabeller i din databas

en: Optimize for Guests Only
sv_SE: Optimera för endast gäster

en: Optimize images and save backups of the originals in the same folder.
sv_SE: Optimera bilder och spara säkerhetskopior av originalen i samma mapp.

en: Optimize images using lossless compression.
sv_SE: Optimera bilder med förlustfri komprimering.

en: Optimize images with our QUIC.cloud server
sv_SE: Optimera bilder med vår QUIC.cloud-server

en: Optimized all tables.
sv_SE: Optimerade alla tabeller.

en: Option Name
sv_SE: Namn på alternativ

en: Optional
sv_SE: Valfritt

en: Optional when API token used.
sv_SE: Valfritt när API-token används.

en: Options saved.
sv_SE: Alternativ sparade.

en: Orig saved %s
sv_SE: Sparat %s

en: Original URLs
sv_SE: Ursprungliga URL:er

en: Original file reduced by %1$s (%2$s)
sv_SE: Ursprunglig fil reducerad med %1$s (%2$s)

en: Orphaned Post Meta
sv_SE: Inläggsmetadata utan överordnat objekt

en: Other checkboxes will be ignored.
sv_SE: Andra kryssrutor kommer att ignoreras.

en: PAYG Balance
sv_SE: Betala eftersom-balans

en: PHP Constant %s is supported.
sv_SE: PHP-konstanten %s stöds.

en: Page Load Time
sv_SE: Laddningstid för sida

en: Page Optimization
sv_SE: Sidoptimering

en: PageSpeed Score
sv_SE: PageSpeed-poäng

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Partner Benefits Provided by
sv_SE: Partnerförmåner tillhandahålls av

en: Passed
sv_SE: Godkänd

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Passwordless Link
sv_SE: Lösenordslös länk

en: Path must end with %s
sv_SE: Sökväg måste avslutas med %s

en: Paths containing these strings will be cached regardless of no-cacheable settings.
sv_SE: Sökvägar som innehåller dessa strängar kommer att cachelagras oavsett om inställningar anger att de ska cachelagras.

en: Paths containing these strings will be forced to public cached regardless of no-cacheable settings.
sv_SE: Sökvägar som innehåller dessa strängar kommer att tvingas cachelagras som offentliga oavsett om inställningar anger att de ska cachelagras.

en: Paths containing these strings will not be cached.
sv_SE: Sökvägar som innehåller dessa strängar kommer inte att cachelagras.

en: Paths containing these strings will not be served from the CDN.
sv_SE: Sökvägar som innehåller dessa strängar kommer inte att betjänas från CDN.

en: Pay as You Go
sv_SE: Betala eftersom

en: Pay as You Go Usage Statistics
sv_SE: Användningsstatistik för ”Betala eftersom”

en: Persistent Connection
sv_SE: Bestående anslutning

en: Please consider disabling the following detected plugins, as they may conflict with LiteSpeed Cache:
sv_SE: Överväg att inaktivera följande upptäckta tillägg, eftersom de kan komma i konflikt med LiteSpeed Cache:

en: Please do NOT share the above passwordless link with anyone.
sv_SE: Dela INTE den lösenordsfria länken ovan med någon.

en: Please enable LiteSpeed Cache in the plugin settings.
sv_SE: Aktivera LiteSpeed Cache i tilläggets inställningar.

en: Please enable the LSCache Module at the server level, or ask your hosting provider.
sv_SE: Aktivera LSCache-modulen på servernivå, eller fråga ditt webbhotell.

en: Please make sure this IP is the correct one for visiting your site.
sv_SE: Se till att detta är rätta IP:t för att besöka din webbplats.

en: Please read all warnings before enabling this option.
sv_SE: Läs alla varningar innan detta alternativ aktiveras.

en: Please see %s for more details.
sv_SE: Se %s för mer information.

en: Please test thoroughly when enabling any option in this list. After changing Minify/Combine settings, please do a Purge All action.
sv_SE: Testa noggrant när du aktiverar något alternativ i denna lista. När du har ändrat inställningarna för minifiera eller kombinera, kör en ”Töm allt”-åtgärd.

en: Please thoroughly test all items in %s to ensure they function as expected.
sv_SE: Testa alla objekt i %s noggrant för att säkerställa att de fungerar som förväntat.

en: Please thoroughly test each JS file you add to ensure it functions as expected.
sv_SE: Testa varje JS-fil du lägger till noggrant för att säkerställa att den fungerar som förväntat.

en: Please try after %1$s for service %2$s.
sv_SE: Försök igen om %1$s för %2$s-tjänsten.

en: Post ID
sv_SE: Inläggs-ID

en: Post Revisions
sv_SE: Inläggsversioner

en: Post type archive
sv_SE: Arkiv för inläggstyp

en: Preconnecting speeds up future loads from a given origin.
sv_SE: Föranslutning snabbar upp framtida hämtningar från en given källa.

en: Predefined list will also be combined w/ the above settings
sv_SE: Fördefinierad lista kommer också att kombineras med ovanstående inställningar

en: Prefetching DNS can reduce latency for visitors.
sv_SE: Förhämtning av DNS kan minska svarstiden för besökare.

en: Preserve EXIF data (copyright, GPS, comments, keywords, etc) when optimizing.
sv_SE: Behåll EXIF-data (copyright, GPS, kommentarer, nyckelord och så vidare) vid optimering.

en: Preserve EXIF/XMP data
sv_SE: Behåll EXIF/XMP-data

en: Presets
sv_SE: Förinställningar

en: Press the %s button to stop beta testing and go back to the current release from the WordPress Plugin Directory.
sv_SE: Klicka på knappen %s för att avsluta beta-testning och återgå till aktuell utgåva från WordPress tilläggskatalog.

en: Prevent Google Fonts from loading on all pages.
sv_SE: Förhindra Google Fonts att hämtas på alla sidor.

en: Prevent any debug log of listed pages.
sv_SE: Förhindra att felsökning av listade sidor loggas.

en: Prevent any lazy load of listed pages.
sv_SE: Förhindra all uppskjuten inläsning av listade sidor.

en: Prevent any optimization of listed pages.
sv_SE: Förhindra all optimering av listade sidor.

en: Prevent writing log entries that include listed strings.
sv_SE: Förhindra att skriva loggposter som inkluderar listade strängar.

en: Previous request too recent. Please try again after %s.
sv_SE: Tidigare begäran gjordes alldeles nyss. Försök igen om %s.

en: Previous request too recent. Please try again later.
sv_SE: Tidigare begäran gjordes alldeles nyss. Försök igen senare.

en: Previously existed in blocklist
sv_SE: Fanns tidigare i blockeringslistan

en: Private
sv_SE: Privat

en: Private Cache
sv_SE: Privat cache

en: Private Cached URIs
sv_SE: Cachelagrade privata URI:er

en: Private cache
sv_SE: Privat cache

en: Privately cache commenters that have pending comments. Disabling this option will serve non-cacheable pages to commenters. (LSWS %s required)
sv_SE: Cachelagra kommentarsförfattare som har väntande kommentarer privat. Om du inaktiverar detta alternativ kommer sidor som inte kan cachelagras visas för kommentarsförfattare. (LSWS %s obligatoriskt)

en: Privately cache frontend pages for logged-in users. (LSWS %s required)
sv_SE: Cachelagra sidor från front-end privat, för inloggade användare. (LSWS %s krävs)

en: Product Update Interval
sv_SE: Intervall för produktuppdatering

en: Public
sv_SE: Offentlig

en: Public Cache
sv_SE: Offentlig cache

en: Pull Cron is running
sv_SE: Hämtning med Cron körs

en: Pull Images
sv_SE: Hämta bilder

en: Pulled WebP image md5 does not match the notified WebP image md5.
sv_SE: MD5 för hämtad WebP-bild matchar inte med MD5 för meddelade WebP-bilden.

en: Purge
sv_SE: Töm

en: Purge %s Error
sv_SE: Töm %s-fel

en: Purge %s error pages
sv_SE: Töm %s felsidor

en: Purge All
sv_SE: Töm allt

en: Purge All Hooks
sv_SE: Töm alla åtgärds-hookar

en: Purge All On Upgrade
sv_SE: Töm allt vid uppgradering

en: Purge By...
sv_SE: Töm efter …

en: Purge Everything
sv_SE: Töm allt

en: Purge Front Page
sv_SE: Töm startsida

en: Purge List
sv_SE: Töm lista

en: Purge Log
sv_SE: Töm logg

en: Purge Pages
sv_SE: Töm sidor

en: Purge Settings
sv_SE: Inställningar för tömning

en: Purge all object caches successfully.
sv_SE: All objektcache tömdes.

en: Purge all the object caches
sv_SE: Töm alla objektcacher

en: Purge categories only when stock status changes.
sv_SE: Töm kategorier endast när lagerstatusen ändras.

en: Purge category %s
sv_SE: Töm kategori %s

en: Purge pages by category name - e.g. %2$s should be used for the URL %1$s.
sv_SE: Töm sidor efter kategorinamn – t.ex. bör %2$s användas för URL:en %1$s.

en: Purge pages by post ID.
sv_SE: Töm sidor efter inläggs-ID.

en: Purge pages by relative or full URL.
sv_SE: Töm sidor med relativ eller fullständig URL.

en: Purge pages by tag name - e.g. %2$s should be used for the URL %1$s.
sv_SE: Töm sidor efter etikettnamn – t.ex. bör %2$s användas för URL:en %1$s.

en: Purge product and categories only when the stock status changes.
sv_SE: Töm produkt och kategorier endast när lagerstatusen ändras.

en: Purge product on changes to the quantity or stock status.
sv_SE: Töm produkt när ändring på kvantitet eller lagerstatusen sker.

en: Purge product only when the stock status changes.
sv_SE: Töm produkt endast när lagerstatusen ändras.

en: Purge tag %s
sv_SE: Töm etikett %s

en: Purge the LiteSpeed cache entries created by this plugin
sv_SE: Töm LiteSpeed-cacheinläggen som skapats av detta tillägg

en: Purge the cache entries created by this plugin except for Critical CSS & Unique CSS & LQIP caches
sv_SE: Töm cacheinläggen som skapats av detta tillägg förutom cacher för högprioriterad CSS-, unik CSS och LQIP

en: Purge this page
sv_SE: Töm denna sida

en: Purge url %s
sv_SE: Töm URL %s

en: Purged All!
sv_SE: Tömde allt!

en: Purged all caches successfully.
sv_SE: All cache tömdes.

en: Purged the blog!
sv_SE: Tömde bloggen!

en: Purged!
sv_SE: Tömd!

en: Pushed %1$s to Cloud server, accepted %2$s.
sv_SE: Skickade %1$s till molnserver, accepterade %2$s.

en: QUIC.cloud Service Usage Statistics
sv_SE: Statistik över användning av tjänsten QUIC.cloud

en: Query strings containing these parameters will not be cached.
sv_SE: Query-strängar som innehåller dessa parametrar kommer inte cachelagras.

en: Read LiteSpeed Documentation
sv_SE: Läs dokumentationen för LiteSpeed

en: Recommended to generate the token from Cloudflare API token template "WordPress".
sv_SE: Rekommendation är att generera token från Cloudflare API tokenmall ”WordPress”.

en: Recommended value: 28800 seconds (8 hours).
sv_SE: Rekommenderat värde: 28800 sekunder (8 timmar).

en: Redetect
sv_SE: Upptäck igen

en: Redetected node
sv_SE: Återupptäckt nod

en: Redis Database ID
sv_SE: Redis databas-ID

en: Refresh Crawler Map
sv_SE: Uppdatera webbplatskarta för indexeringsrobotar

en: Refresh Gravatar cache by cron.
sv_SE: Uppdatera Gravatar-cache med cron.

en: Refresh page load time
sv_SE: Uppdatera laddningstid för sida

en: Refresh page score
sv_SE: Uppdatera sidpoäng

en: Remaining Daily Quota
sv_SE: Kvarstående daglig kvot

en: Remove CDN URL
sv_SE: Ta bort URL för CDN

en: Remove Google Fonts
sv_SE: Ta bort ”Google Fonts”

en: Remove Noscript Tags
sv_SE: Ta bort ”noscript”-taggar

en: Remove Original Backups
sv_SE: Ta bort ursprungliga säkerhetskopior

en: Remove Original Image Backups
sv_SE: Ta bort säkerhetskopiorna för originalbild

en: Remove Query Strings
sv_SE: Ta bort query-strängar

en: Remove Query Strings from Static Files
sv_SE: Ta bort query-strängar från statiska filer

en: Remove WordPress Emoji
sv_SE: Ta bort WordPress Emoji

en: Remove all previous image optimization requests/results, revert completed optimizations, and delete all optimization files.
sv_SE: Ta bort alla tidigare bildoptimeringsförfrågningar/resultat, återställ slutförda optimeringar och ta bort alla optimeringsfiler.

en: Remove all previous unfinished image optimization requests.
sv_SE: Ta bort alla tidigare oavslutade förfrågningar om bildoptimering.

en: Remove cookie simulation
sv_SE: Ta bort simulering av cookie

en: Remove from Blocklist
sv_SE: Ta bort från blockeringslista

en: Remove query strings from internal static resources.
sv_SE: Ta bort query-strängar från interna statiska resurser.

en: Removed Unused CSS for Users
sv_SE: Ta bort oanvänd CSS för användare

en: Removed backups successfully.
sv_SE: Tog bort säkerhetskopior.

en: Replace %1$s with %2$s.
sv_SE: Ersätt %1$s med %2$s.

en: Report
sv_SE: Rapport

en: Requests in queue
sv_SE: Förfrågningar i kö

en: Rescan New Thumbnails
sv_SE: Skanna nya miniatyrer

en: Rescanned %d images successfully.
sv_SE: %d bilder har genomsökts på nytt.

en: Rescanned successfully.
sv_SE: Genomsökt på nytt.

en: Reset All Settings
sv_SE: Återställ alla inställningar

en: Reset Settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: Reset position
sv_SE: Återställ position

en: Reset successfully.
sv_SE: Återställning lyckades.

en: Reset the entire opcode cache
sv_SE: Återställ hela opcode cachen

en: Reset the optimized data successfully.
sv_SE: Återställt optimerade data.

en: Resources listed here will be copied and replaced with local URLs.
sv_SE: Resurser som listas här kommer kopieras och ersättas med lokaler URL:er.

en: Responsive Placeholder
sv_SE: Responsiv platshållare

en: Responsive Placeholder Color
sv_SE: Färg för responsiv platshållare

en: Responsive Placeholder SVG
sv_SE: SVG som responsiv platshållare

en: Responsive image placeholders can help to reduce layout reshuffle when images are loaded.
sv_SE: Responsiva bildplatshållare kan minska hopp i layouten efter att bilderna lästs in.

en: Restore Settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: Restore from backup
sv_SE: Återställ från säkerhetskopia

en: Restored backup settings %1$s
sv_SE: Återställde säkerhetskopieringsinställningar %1$s

en: Restored original file successfully.
sv_SE: Återställde originalfilen.

en: Revisions Max Age
sv_SE: Maximal ålder för versioner

en: Revisions Max Number
sv_SE: Maximalt antal versioner

en: Revisions newer than this many days will be kept when cleaning revisions.
sv_SE: Versioner som är nyare än så här många dagar kommer behållas vid rensning av versioner.

en: Role Excludes
sv_SE: Rollexkluderingar

en: Role Simulation
sv_SE: Rollsimulering

en: Run %s Queue Manually
sv_SE: Kör %s kö manuellt

en: Run Frequency
sv_SE: Körningsfrekvens

en: Run Queue Manually
sv_SE: Kör kö manuellt

en: Run frequency is set by the Interval Between Runs setting.
sv_SE: Körningsfrekvensen anges av inställningen ”Intervall mellan körningar”.

en: Run time for previous crawler
sv_SE: Körtid för tidigare genomsökning

en: Running
sv_SE: Kör

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save transients in database when %1$s is %2$s.
sv_SE: Spara transienter i databasen när %1$s är %2$s.

en: Saved
sv_SE: Sparad

en: Saving option failed. IPv4 only for %s.
sv_SE: Kunde inte spara alternativet. Endast IPv4 för %s.

en: Scan for any new unoptimized image thumbnail sizes and resend necessary image optimization requests.
sv_SE: Sök efter nya ännu inte optimerade miniatyrstorlekar för bilder och skicka nödvändiga bildoptimeringsförfrågningar igen.

en: Scheduled Purge Time
sv_SE: Schemalagd tömningstid

en: Scheduled Purge URLs
sv_SE: Schemalagd tömning av URL:er

en: Select "All" if there are dynamic widgets linked to posts on pages other than the front or home pages.
sv_SE: Välj ”Alla” om det finns dynamiska widgetar länkade till inlägg på andra sidor än första- eller startsidorna.

en: Select below for "Purge by" options.
sv_SE: Välj nedan för ”Töm efter”-alternativ.

en: Select only the archive types that are currently used, the others can be left unchecked.
sv_SE: Markera bara de arkivtyper som för närvarande används, de andra kan lämnas avmarkerade.

en: Select which pages will be automatically purged when posts are published/updated.
sv_SE: Välj de sidor som automatiskt ska tömmas när inlägg publiceras eller uppdateras.

en: Selected roles will be excluded from all optimizations.
sv_SE: Valda roller kommer att exkluderas från alla optimeringar.

en: Selected roles will be excluded from cache.
sv_SE: Valda roller kommer att exkluderas från cache.

en: Send Optimization Request
sv_SE: Skicka optimeringsbegäran

en: Send this report to LiteSpeed. Refer to this report number when posting in the WordPress support forum.
sv_SE: Skicka rapporten till LiteSpeed. Hänvisa till detta rapportnummer när du publicerar i WordPress supportforum.

en: Send to LiteSpeed
sv_SE: Skicka till LiteSpeed

en: Separate CCSS Cache Post Types
sv_SE: Separat CCSS-cache för inläggstyper

en: Separate CCSS Cache URIs
sv_SE: Separata URI:er för CCSS-cache

en: Separate critical CSS files will be generated for paths containing these strings.
sv_SE: Separata högprioriterad CSS-filer kommer att genereras för sökvägar som innehåller dessa strängar.

en: Serve Stale
sv_SE: Tillhandahåll inaktuellt innehåll

en: Serve a separate cache copy for mobile visitors.
sv_SE: Tillhandahåll en separat cache-kopia till mobila användare.

en: Serve all CSS files through the CDN. This will affect all enqueued WP CSS files.
sv_SE: Tillhandahåll alla CSS-filer via CDN. Detta kommer påverka alla köade WP-CSS-filer.

en: Serve all JavaScript files through the CDN. This will affect all enqueued WP JavaScript files.
sv_SE: Tillhandahåll alla JavaScript-filer via CDN. Detta kommer påverka alla köade WP-JavaScript-filer.

en: Server IP
sv_SE: Server-IP

en: Server Load Limit
sv_SE: Belastningsgräns för server

en: Server variable(s) %s available to override this setting.
sv_SE: Servervariabel(er) %s finns tillgänglig(a) för att åsidosätta denna inställning.

en: Set an explicit width and height on image elements to reduce layout shifts and improve CLS (a Core Web Vitals metric).
sv_SE: Ange en explicit bredd och höjd för bildelement för att minska layoutförskjutningar och förbättra CLS (ett Core Web Vitals-mått).

en: Set to %1$s to forbid heartbeat on %2$s.
sv_SE: Ställ in på %1$s för att förbjuda hjärtslag i %2$s.

en: Setting Up Custom Headers
sv_SE: Ställer in anpassade headers

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Shorten query strings in the debug log to improve readability.
sv_SE: Korta querysträngar i felsökningsloggen för att öka läsbarheten.

en: Show crawler status
sv_SE: Visa status för genomsökning

en: Significantly improve load time by replacing images with their optimized %s versions.
sv_SE: Förbättra laddningstiden avsevärt genom att ersätta bilder med sina optimerade %s-versioner.

en: Site URL to be served through the CDN. Beginning with %1$s. For example, %2$s.
sv_SE: Webbplats-URL som ska tillhandahållas via CDN. Måste börja med %1$s. Exempelvis, %2$s.

en: Sitemap List
sv_SE: Lista för webbplatskarta

en: Sitemap Total
sv_SE: Totalt för webbplatskarta

en: Sitemap cleaned successfully
sv_SE: Webbplatskartan rensad

en: Sitemap created successfully: %d items
sv_SE: Webbplatskarta skapades: %d objekt

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Size list in queue waiting for cron
sv_SE: Storlekslista i kö och väntar på Cron

en: Smaller than
sv_SE: Mindre än

en: Some optimized image file(s) has expired and was cleared.
sv_SE: Några optimerade bildfiler har löpt ut och rensades.

en: Spam Comments
sv_SE: Skräpkommentarer

en: Specify a base64 image to be used as a simple placeholder while images finish loading.
sv_SE: Ange en bas64-bild som ska användas som en platshållare medan andra bilder laddas klart.

en: Specify an HTTP status code and the number of seconds to cache that page, separated by a space.
sv_SE: Specificera en HTTP-statuskod och antalet sekunder som sidan ska cachelagras, åtskilda av ett mellanslag.

en: Specify an SVG to be used as a placeholder when generating locally.
sv_SE: Ange en SVG som ska användas som platshållare vid lokal generering.

en: Specify critical CSS rules for above-the-fold content when enabling %s.
sv_SE: Ange kritiska CSS-regler för innehåll ovanför mitten när du aktiverar %s.

en: Specify how long in seconds before the crawler should initiate crawling the entire sitemap again.
sv_SE: Specificera hur länge i sekunder genomsökaren ska vänta innan den börjar genomsöka webbplatskartan igen.

en: Specify how long, in seconds, Gravatar files are cached.
sv_SE: Specificera hur länge i sekunder Gravatar-filer är cachelagrade.

en: Specify how long, in seconds, REST calls are cached.
sv_SE: Specificera hur länge i sekunder REST-anrop är cachelagrade.

en: Specify how long, in seconds, feeds are cached.
sv_SE: Specificera hur länge i sekunder webbflöden är cachelagrade.

en: Specify how long, in seconds, private pages are cached.
sv_SE: Specificera hur länge i sekunder privata sidor är cachelagrade.

en: Specify how long, in seconds, public pages are cached.
sv_SE: Specificera hur länge i sekunder offentliga sidor är cachelagrade.

en: Specify how long, in seconds, the front page is cached.
sv_SE: Specificera hur länge i sekunder startsidan är cachelagrad.

en: Specify the %s heartbeat interval in seconds.
sv_SE: Specificera hjärtslagsintervallet %s i sekunder.

en: Specify the maximum size of the log file.
sv_SE: Specificera maximal storlek på loggfilen.

en: Specify the number of most recent revisions to keep when cleaning revisions.
sv_SE: Ange antalet versioner av senaste ändringar som ska behållas vid rensning av versioner.

en: Specify the password used when connecting.
sv_SE: Ange lösenordet som används när du ansluter.

en: Specify the quality when generating LQIP.
sv_SE: Ange kvaliteten vid generering av LQIP.

en: Specify the responsive placeholder SVG color.
sv_SE: Ange den responsiva platshållarens SVG-färg.

en: Specify the time to purge the "%s" list.
sv_SE: Specificera tiden då listan “%s“ ska tömmas.

en: Specify which HTML element attributes will be replaced with CDN Mapping.
sv_SE: Ange vilka HTML-elementattribut som ska ersättas med CDN-ompekning.

en: Standard Presets
sv_SE: Standardförinställningar

en: Started async crawling
sv_SE: Startade asynkron genomsökning

en: Started async image optimization request
sv_SE: Startade asynkron begäran om bildoptimering

en: Static file type links to be replaced by CDN links.
sv_SE: Statiska filtypslänkar som ska ersättas med CDN-länkar.

en: Stop loading WordPress.org emoji. Browser default emoji will be displayed instead.
sv_SE: Stoppa hämtning av emojier från WordPress.org. Webbläsarens standardemojier kommer visas istället.

en: Storage Optimization
sv_SE: Lagringsoptimering

en: Store Gravatar locally.
sv_SE: Lagra Gravatar lokalt.

en: Store Transients
sv_SE: Lagra transienter

en: Successfully Crawled
sv_SE: Genomsökning klar

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Sure I'd love to review!
sv_SE: Självklart, jag recenserar gärna!

en: Swap
sv_SE: Växla

en: Switch back to using optimized images on your site
sv_SE: Växla tillbaks till att använda optimerade bilder på din webbplats

en: Switched images successfully.
sv_SE: Bilder byttes.

en: Switched to optimized file successfully.
sv_SE: Bytte till optimerad fil.

en: Sync data from Cloud
sv_SE: Synkronisera data från molnet

en: System Information
sv_SE: Systeminformation

en: Table
sv_SE: Tabell

en: Tag
sv_SE: Etikett

en: Temporarily bypass Cloudflare cache. This allows changes to the origin server to be seen in realtime.
sv_SE: Kringgå Cloudflares cachelagring tillfälligt. Detta gör att ändringar av ursprungsservern kan ses i realtid.

en: Term archive (include category, tag, and tax)
sv_SE: Arkiv för term (inkluderar kategori, etikett och taxonomi)

en: Testing
sv_SE: Testning

en: Thank You for Using the LiteSpeed Cache Plugin!
sv_SE: Tack för att du använder tillägget LiteSpeed Cache!

en: The LiteSpeed Cache plugin is used to cache pages - a simple way to improve the performance of the site.
sv_SE: LiteSpeed Cache-tillägget används för att cachelagra sidor – ett enkelt sätt att förbättra webbplatsens prestanda.

en: The URLs here (one per line) will be purged automatically at the time set in the option "%s".
sv_SE: URL:erna här (en per rad) kommer att rensas automatiskt vid den tid som ställts in under alternativet ”%s”.

en: The URLs will be compared to the REQUEST_URI server variable.
sv_SE: URL:erna kommer jämföras mot servervariablen REQUEST_URI.

en: The Viewport Images service detects which images appear above the fold, and excludes them from lazy load.
sv_SE: Tjänsten ”Bilder i visningsområdet” upptäcker vilka bilder som visas ovanför mitten och utesluter dem från uppskjuten inläsning.

en: The above nonces will be converted to ESI automatically.
sv_SE: Engångskoderna ovan kommer automatiskt att konverteras till ESI.

en: The amount of time, in seconds, that files will be stored in browser cache before expiring.
sv_SE: Tid, i sekunder, som filer kommer att lagras i webbläsarens cache innan de löper ut.

en: The cache needs to distinguish who is logged into which WordPress site in order to cache correctly.
sv_SE: Cachen måste skilja på vem som är inloggad på vilken WordPress-webbplats för att cachelagra korrekt.

en: The callback validation to your domain failed due to hash mismatch.
sv_SE: Återanropsvalideringen till din domän misslyckades på grund av hash-felmatchning.

en: The callback validation to your domain failed. Please make sure there is no firewall blocking our servers.
sv_SE: Återanropsvalideringen till din domän misslyckades. Se till att ingen brandvägg blockerar våra servrar.

en: The callback validation to your domain failed. Please make sure there is no firewall blocking our servers. Response code:
sv_SE: Återanropsvalideringen till din domän misslyckades. Se till att ingen brandvägg blockerar våra servrar. Svarskod:

en: The cookie set here will be used for this WordPress installation.
sv_SE: Cookien som anges här kommer användas för denna WordPress-installation.

en: The crawler feature is not enabled on the LiteSpeed server. Please consult your server admin or hosting provider.
sv_SE: Genomsökningsfunktionen är inte aktiverad på LiteSpeed-servern. Kontakta din serveradministratör eller ditt webbhotell.

en: The current server is under heavy load.
sv_SE: Nuvarande servern är under hård belastning.

en: The database has been upgrading in the background since %s. This message will disappear once upgrade is complete.
sv_SE: Databasen har uppgraderats i bakgrunden sedan %s. Detta meddelande kommer försvinna när uppgraderingen är slutförd.

en: The default login cookie is %s.
sv_SE: Standardcookie för inloggning är %s.

en: The domain key is not correct. Please try to sync your domain key again.
sv_SE: Domännyckeln är inte korrekt. Försök att synkronisera din domännyckel igen.

en: The environment report contains detailed information about the WordPress configuration.
sv_SE: Miljörapporten innehåller detaljerad information om WordPress-konfigurationen.

en: The following options are selected, but are not editable in this settings page.
sv_SE: Följande alternativ är valda men kan inte redigeras på denna inställningssida.

en: The image compression quality setting of WordPress out of 100.
sv_SE: Inställningen för WordPress bildkomprimeringskvalité i en skala från 0 till 100.

en: The image list is empty.
sv_SE: Bildlistan är tom.

en: The latest data file is
sv_SE: Den senaste datafilen är

en: The list will be merged with the predefined nonces in your local data file.
sv_SE: Listan slås samman med de fördefinierade engångskoderna (nonces) i din lokala datafil.

en: The network admin selected use primary site configs for all subsites.
sv_SE: Den valda nätverksadministratören använder den primära webbplatsens konfiguration för alla underwebbplatser.

en: The network admin setting can be overridden here.
sv_SE: Inställningen för nätverksadministratören kan åsidosättas här.

en: The next complete sitemap crawl will start at
sv_SE: Nästa fullständiga genomsökning av webbplatskartan börjar kl

en: The queue is processed asynchronously. It may take time.
sv_SE: Kön bearbetas asynkront. Det kan ta tid.

en: The selector must exist in the CSS. Parent classes in the HTML will not work.
sv_SE: Väljaren (selector) måste finnas i CSS:en. Överordnade klasser i HTML kommer inte fungera.

en: The server will determine if the user is logged in based on the existence of this cookie.
sv_SE: Servern kommer avgöra om användaren är inloggad baserat på om denna cookie finns.

en: The site is not a valid alias on QUIC.cloud.
sv_SE: Webbplatsen är inte ett giltigt alias på QUIC.cloud.

en: The site is not registered on QUIC.cloud.
sv_SE: Webbplatsen är inte registrerad på QUIC.cloud.

en: Then another WordPress is installed (NOT MULTISITE) at %s
sv_SE: I så fall finns ytterligare en WordPress-installation (ej multisite) på %s

en: There is a WordPress installed for %s.
sv_SE: Det finns en WordPress installerad för %s.

en: There is proceeding queue not pulled yet.
sv_SE: Det finns en pågående kö som inte hämtats än.

en: There is proceeding queue not pulled yet. Queue info: %s.
sv_SE: Det finns en pågående kö som inte hämtats än. Köinformation: %s.

en: These images will not generate LQIP.
sv_SE: Dessa bilder genererar inte LQIP.

en: These options are only available with LiteSpeed Enterprise Web Server or QUIC.cloud CDN.
sv_SE: Dessa alternativ är endast tillgängliga med LiteSpeed Enterprise Web Server eller QUIC.cloud CDN.

en: These settings are meant for ADVANCED USERS ONLY.
sv_SE: Dessa inställningar är endast avsedda för AVANCERADE ANVÄNDARE.

en: This action should only be used if things are cached incorrectly.
sv_SE: Denna åtgärd bör endast användas om saker cachelagras felaktigt.

en: This can be predefined in %2$s as well using constant %1$s, with this setting taking priority.
sv_SE: Detta kan också fördefinieras i %2$s genom att använda konstanten %1$s, med denna inställning prioriterad.

en: This can improve page loading time by reducing initial HTTP requests.
sv_SE: Detta kan förbättra laddningstiden för sidan genom att minska de första HTTP-förfrågningarna.

en: This can improve quality but may result in larger images than lossy compression will.
sv_SE: Detta kan ge högre kvalitet men kan resultera i större bilder än om förstörande kompression används.

en: This can improve the page loading speed.
sv_SE: Detta kan förbättra laddningstiden för sidor.

en: This can improve your speed score in services like Pingdom, GTmetrix and PageSpeed.
sv_SE: Detta kan förbättra din poäng för hastighet i tjänster som Pingdom, GTmetrix och PageSpeed.

en: This is irreversible.
sv_SE: Detta är oåterkalleligt.

en: This is to ensure compatibility prior to enabling the cache for all sites.
sv_SE: Detta är för att säkerställa kompatibilitet innan cache för alla webbplatser aktiveras.

en: This low-risk preset introduces basic optimizations for speed and user experience. Appropriate for enthusiastic beginners.
sv_SE: Denna förinställning med låg risk introducerar grundläggande optimeringar för hastighet och användarupplevelse. Lämplig för entusiastiska nybörjare.

en: This may cause heavy load on the server.
sv_SE: Detta kan orsaka stor belastning på servern.

en: This message indicates that the plugin was installed by the server admin.
sv_SE: Detta meddelande indikerar att tillägget installerades av serverns administratör.

en: This no-risk preset is appropriate for all websites. Good for new users, simple websites, or cache-oriented development.
sv_SE: Denna förinställning utan risk är lämplig för alla webbplatser. Bra för nya användare, enkla webbplatser eller cache-orienterad utveckling.

en: This option can help to correct the cache vary for certain advanced mobile or tablet visitors.
sv_SE: Detta alternativ kan hjälpa till att korrigera cachevariationer för vissa avancerade mobil- eller surfplattbesökare.

en: This option enables maximum optimization for Guest Mode visitors.
sv_SE: Detta alternativ aktivera maximal optimering för besökare i gästläget.

en: This option is bypassed because %1$s option is %2$s.
sv_SE: Detta alternativ förbigås på grund av att alternativet %1$s är %2$s.

en: This option is bypassed due to %s option.
sv_SE: Detta alternativ förbigås på grund av alternativet %s.

en: This option may result in a JS error or layout issue on frontend pages with certain themes/plugins.
sv_SE: Detta alternativ kan resultera i ett JS-fel eller layoutproblem på front-end-sidor med vissa teman/tillägg.

en: This option will automatically bypass %s option.
sv_SE: Detta alternativ kommer automatiskt förbigå alternativet %s.

en: This option will remove all %s tags from HTML.
sv_SE: Detta alternativ kommer ta bort alla %s-taggar från HTML-koden.

en: This preset almost certainly will require testing and exclusions for some CSS, JS and Lazy Loaded images. Pay special attention to logos, or HTML-based slider images.
sv_SE: Denna förinställning kommer nästan säkert att kräva testning och undantag för viss CSS, JS och bilder med uppskjuten inläsning. Var särskilt uppmärksam på loggor eller HTML-baserade bildspels-bilder.

en: This preset is good for most websites, and is unlikely to cause conflicts. Any CSS or JS conflicts may be resolved with Page Optimization > Tuning tools.
sv_SE: Denna förinställning är bra för de flesta webbplatser och det är osannolikt att den orsakar konflikter. Eventuella CSS- eller JS-konflikter kan lösas med verktygen Sidoptimering > Finjustering.

en: This preset might work out of the box for some websites, but be sure to test! Some CSS or JS exclusions may be necessary in Page Optimization > Tuning.
sv_SE: Denna förinställning kan fungera direkt för vissa webbplatser, men se till att testa! Vissa CSS- eller JS-undantag kan vara nödvändiga i Sidoptimering > Finjustering.

en: This process is automatic.
sv_SE: Denna process är automatisk.

en: This setting is %1$s for certain qualifying requests due to %2$s!
sv_SE: Denna inställning är %1$s för vissa kvalificerade förfrågningar på grund av %2$s!

en: This setting is overwritten by the Network setting
sv_SE: Denna inställning skrivs över av nätverksinställningen

en: This setting is overwritten by the PHP constant %s
sv_SE: Denna inställning skrivs över av PHP-konstanten %s

en: This setting is overwritten by the primary site setting
sv_SE: Denna inställning skrivs över av inställningen for huvudwebbplatsen

en: This setting is useful for those that have multiple web applications for the same domain.
sv_SE: Denna inställning är användbar för de som har flera webbapplikationer på samma domän.

en: This setting will edit the .htaccess file.
sv_SE: Denna inställning kommer att redigera filen .htaccess.

en: This setting will regenerate crawler list and clear the disabled list!
sv_SE: Denna inställning kommer att återskapa listan med indexeringsrobotar och rensa listan med inaktiveringar!

en: This site utilizes caching in order to facilitate a faster response time and better user experience. Caching potentially stores a duplicate copy of every web page that is on display on this site. All cache files are temporary, and are never accessed by any third party, except as necessary to obtain technical support from the cache plugin vendor. Cache files expire on a schedule set by the site administrator, but may easily be purged by the admin before their natural expiration, if necessary. We may use QUIC.cloud services to process & cache your data temporarily.
sv_SE: Denna webbplats använder cache för att främja en snabbare responstid och en bättre användarupplevelse. Cachelagring skapar potentiellt kopior av alla sidor som visas på denna webbplats. Alla cachefiler är tillfälliga och nås aldrig av en tredje part, förutom vid behov för teknisk support från cachetilläggs-leverantören. Cachefiler löper ut efter en tidsperiod som angetts av webbplatsadministratören, men kan vid behov enkelt rensas tidigare av administratören. Det är möjligt att vi använder molntjänster från QUIC.cloud för att bearbeta och tillfälligt spara dina data.

en: This will Purge Front Page only
sv_SE: Detta kommer endast tömma startsidan

en: This will Purge Pages only
sv_SE: Detta kommer endast tömma sidor

en: This will also add a preconnect to Google Fonts to establish a connection earlier.
sv_SE: Detta kommer också att lägga till en föranslutning till Google Fonts för att upprätta en anslutning tidigare.

en: This will back up your current settings and replace them with the %1$s preset settings. Do you want to continue?
sv_SE: Detta kommer att säkerhetskopiera dina nuvarande inställningar och ersätta dem med inställningarna för förinställningen %1$s. Vill du fortsätta?

en: This will clear EVERYTHING inside the cache.
sv_SE: Detta kommer rensa ALLT i cachen.

en: This will delete all cached Gravatar files
sv_SE: Detta kommer ta bort alla cachelagrade Gravatar-filer

en: This will delete all generated critical CSS files
sv_SE: Detta kommer ta bort alla genererade högprioriterade CSS-filer

en: This will delete all generated image LQIP placeholder files
sv_SE: Detta kommer att ta bort alla genererade LQIP-bildplatshållarfiler

en: This will delete all generated unique CSS files
sv_SE: Detta kommer ta bort alla genererade unika CSS-filer

en: This will delete all localized resources
sv_SE: Detta kommer ta bort alla lokaliserade resurser

en: This will disable LSCache and all optimization features for debug purpose.
sv_SE: I felsökningssyfte kommer detta inaktivera LSCache och alla optimeringsfunktioner.

en: This will disable the settings page on all subsites.
sv_SE: Detta kommer inaktivera inställningssidan för alla underwebbplatser.

en: This will drop the unused CSS on each page from the combined file.
sv_SE: Detta kommer ignorera oanvänd CSS på varje sida från den kombinerade filen.

en: This will enable crawler cron.
sv_SE: Detta kommer aktivera Cron för genomsökningar.

en: This will export all current LiteSpeed Cache settings and save them as a file.
sv_SE: Detta kommer att exportera alla nuvarande inställningar för LiteSpeed Cache och spara dem som en fil.

en: This will generate extra requests to the server, which will increase server load.
sv_SE: Detta kommer att generera extra förfrågningar till servern, vilket ökar belastningen på servern.

en: This will generate the placeholder with same dimensions as the image if it has the width and height attributes.
sv_SE: Detta genererar en platshållare med samma mått som bilden om den har bredd- och höjdattribut.

en: This will import settings from a file and override all current LiteSpeed Cache settings.
sv_SE: Detta kommer att importerar inställningar från en fil och åsidosätta alla nuvarande ”LightSpeed Cache”-inställningar.

en: This will increase the size of optimized files.
sv_SE: Detta ökar storleken på optimerade filer.

en: This will inline the asynchronous CSS library to avoid render blocking.
sv_SE: Detta integrerar det asynkrona CSS-biblioteket för att undvika renderingsblockering.

en: This will purge all minified/combined CSS/JS entries only
sv_SE: Detta kommer endast tömma alla minifierade/kombinerade CSS/JS-inlägg

en: This will reset all settings to default settings.
sv_SE: Detta kommer återställa alla inställningar till standardinställningar.

en: To crawl for a particular cookie, enter the cookie name, and the values you wish to crawl for. Values should be one per line. There will be one crawler created per cookie value, per simulated role.
sv_SE: För att söka efter en viss cookie anger du namnet på cookien och värdena du vill söka efter. Det ska vara ett värde per rad. Det kommer att skapas en genomsökning per cookievärde, per simulerad roll.

en: To crawl the site as a logged-in user, enter the user ids to be simulated.
sv_SE: För att genomsöka webbplatsen som en inloggad användare anger du de användar-ID:n som ska simuleras.

en: To define a custom TTL for a URI, add a space followed by the TTL value to the end of the URI.
sv_SE: För att definiera en anpassad TTL för en URI, lägg till ett mellanslag följt av TTL-värdet i slutet av URI:n.

en: To do an exact match, add %s to the end of the URL.
sv_SE: Lägg till %s sist i URL:en för att göra en exakt matchning.

en: To enable the following functionality, turn ON Cloudflare API in CDN Settings.
sv_SE: För att aktivera följande funktionalitet, slå PÅ ”Cloudflare API” i CDN-inställningarna.

en: To exclude %1$s, insert %2$s.
sv_SE: För att exkludera %1$s, infoga %2$s.

en: To generate a passwordless link for LiteSpeed Support Team access, you must install %s.
sv_SE: För att generera en lösenordsfri länk för att ge åtkomst till supportteamet för LiteSpeed behöver du installera %s.

en: To grant wp-admin access to the LiteSpeed Support Team, please generate a passwordless link for the current logged-in user to be sent with the report.
sv_SE: För att ge LiteSpeeds supportteam tillgång till wp-admin, ber vi dig generera en lösenordsfri länk för den nuvarande inloggade användaren för att bifoga rapporten.

en: To make sure our server can communicate with your server without any issues and everything works fine, for the few first requests the number of image groups allowed in a single request is limited.
sv_SE: För att säkerställa att vår server kan kommunicera med din server utan problem och att allt fungerar som det ska, begränsas antalet bildgrupper som tillåts i en enskild begäran för de första förfrågningarna.

en: To match the beginning, add %s to the beginning of the item.
sv_SE: Lägg till %s i början av objektet för att matcha början.

en: To prevent %s from being cached, enter them here.
sv_SE: För att förhindra att %s cachelagras, ange dem här.

en: To prevent filling up the disk, this setting should be OFF when everything is working.
sv_SE: För att förhindra att disken fylls bör denna inställning vara AV när allt fungerar.

en: To randomize CDN hostname, define multiple hostnames for the same resources.
sv_SE: För att slumpa CDN-värdnamn, definiera flera värdnamn för samma resurser.

en: To test the cart, visit the <a %s>FAQ</a>.
sv_SE: För att testa varukorgen, besök <a %s>vanliga frågor</a>.

en: To use the caching functions you must have a LiteSpeed web server or be using QUIC.cloud CDN.
sv_SE: För att använda cache-funktionerna måste du ha en LiteSpeed-webbserver eller använda QUIC.cloud-CDN.

en: Tool
sv_SE: Verktyg

en: Toolbox
sv_SE: Verktygslåda

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Total Reduction
sv_SE: Total reduktion

en: Total Usage
sv_SE: Total användning

en: Total images optimized in this month
sv_SE: Totalt antal optimerade bilder denna månad

en: Trackbacks/Pingbacks
sv_SE: Trackbacks/pingbacks

en: Trashed Comments
sv_SE: Kastade kommentarer

en: Trashed Posts
sv_SE: Kastade inlägg

en: Try GitHub Version
sv_SE: Prova GitHub-versionen

en: Tuning
sv_SE: Finjustering

en: Tuning Settings
sv_SE: Finjusteringsinställningar

en: Turn OFF
sv_SE: Stäng AV

en: Turn ON
sv_SE: Slå PÅ

en: Turn ON to cache public pages for logged in users, and serve the Admin Bar and Comment Form via ESI blocks. These two blocks will be uncached unless enabled below.
sv_SE: Slå PÅ för att cachelagra offentliga sidor för inloggade användare, och leverera adminmenyn och kommentarsformuläret via ESI-block. Dessa två block kommer inte att cachelagras om de inte aktiveras nedan.

en: Turn ON to control heartbeat in backend editor.
sv_SE: Slå PÅ för att styra hjärtslag i redigeraren back-end.

en: Turn ON to control heartbeat on backend.
sv_SE: Slå PÅ för att styra hjärtslag i back-end.

en: Turn ON to control heartbeat on frontend.
sv_SE: Slå PÅ för att styra hjärtslag i front-end.

en: Turn On Auto Upgrade
sv_SE: Slå på automatisk uppgradering

en: Turn this option ON to have LiteSpeed Cache updated automatically, whenever a new version is released. If OFF, update manually as usual.
sv_SE: Slå PÅ detta alternativ för att LiteSpeed Cache ska uppdateras automatiskt när en ny version släpps. Uppdatera manuellt som vanligt om det är satt på AV.

en: Turn this option ON to show latest news automatically, including hotfixes, new releases, available beta versions, and promotions.
sv_SE: Slå PÅ detta alternativ för att visa de senaste nyheterna automatiskt, inklusive snabbkorrigeringar, nya utgåvor, tillgängliga betaversioner och kampanjer.

en: Tweet preview
sv_SE: Förhandsgranska tweet

en: Tweet this
sv_SE: Twittra detta

en: UCSS Inline
sv_SE: Infogad UCSS

en: UCSS Selector Allowlist
sv_SE: Tillåtandelista för UCSS-väljare (selectors)

en: UCSS URI Excludes
sv_SE: URI-exkluderingar för UCSS

en: URI Excludes
sv_SE: Exkluderade URI:er

en: URI Paths containing these strings will NOT be cached as public.
sv_SE: URI-sökvägar som innehåller dessa strängar kommer INTE att cachelagras som offentliga.

en: URL Search
sv_SE: URL-sökning

en: URL list in %s queue waiting for cron
sv_SE: URL-lista i kön %s väntar på cron

en: Unable to automatically add %1$s as a Domain Alias for main %2$s domain, due to potential CDN conflict.
sv_SE: Kunde inte automatiskt lägga till %1$s som ett domänalias för %2$s huvuddomän på grund av potentiell CDN-konflikt.

en: Unable to automatically add %1$s as a Domain Alias for main %2$s domain.
sv_SE: Kunde inte automatiskt lägga till %1$s som ett domänalias för %2$s huvuddomän.

en: Unique CSS
sv_SE: Unik CSS

en: Unknown error
sv_SE: Okänt fel

en: Update %s now
sv_SE: Uppdatera %s nu

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Upgraded successfully.
sv_SE: Uppgraderad utan problem.

en: Usage
sv_SE: Användning

en: Use %1$s in %2$s to indicate this cookie has not been set.
sv_SE: Använd %1$s i %2$s för att indikera att denna cookien inte har angetts.

en: Use %1$s to bypass UCSS for the pages which page type is %2$s.
sv_SE: Använd %1$s för att förbigå UCSS för sidorna som är av sidtypen %2$s.

en: Use %1$s to bypass remote image dimension check when %2$s is ON.
sv_SE: Använd %1$s för att kringgå fjärrkontroll av bildmått när %2$s är PÅ.

en: Use %s API functionality.
sv_SE: Använd %s API-funktionalitet.

en: Use CDN Mapping
sv_SE: Använd CDN-ompekning

en: Use Network Admin Setting
sv_SE: Använd administrationsinställningar för nätverk

en: Use Optimized Files
sv_SE: Använd optimerade filer

en: Use Original Files
sv_SE: Använd ursprungliga filer

en: Use Primary Site Configuration
sv_SE: Använd primär webbplatskonfiguration

en: Use QUIC.cloud LQIP (Low Quality Image Placeholder) generator service for responsive image previews while loading.
sv_SE: Använd genereringstjästen QUIC.cloud LQIP (Low Quality Image Placeholder) för responsiva förhandsgranskningar av bilder under laddning.

en: Use QUIC.cloud online service to generate critical CSS and load remaining CSS asynchronously.
sv_SE: Använd QUIC.cloud onlinetjänst för att generera högprioriterad CSS och ladda återstående CSS asynkront.

en: Use QUIC.cloud online service to generate unique CSS.
sv_SE: Använd onlinetjänsten på QUIC.cloud för att skapa unik CSS.

en: Use Web Font Loader library to load Google Fonts asynchronously while leaving other CSS intact.
sv_SE: Använd Web Font Loader-biblioteket för att ladda Google Fonts asynkront medan övrig CSS lämnas intakt.

en: Use an official LiteSpeed-designed Preset to configure your site in one click. Try no-risk caching essentials, extreme optimization, or something in between.
sv_SE: Använd en officiell LiteSpeed-designad förinställning för att konfigurera din webbplats med ett klick. Prova grundläggande cachelagring utan risk, extrem optimering eller något däremellan.

en: Use external object cache functionality.
sv_SE: Använd extern objektcache-funktionalitet.

en: Use keep-alive connections to speed up cache operations.
sv_SE: Använd ”keep-alive”-anslutningar för att snabba upp cache-operationer.

en: Use latest GitHub Dev commit
sv_SE: Använd senaste GitHub-commit till grenen Dev

en: Use latest GitHub Dev/Master commit
sv_SE: Använd senaste GitHub-commit till Dev-/huvudgrenen

en: Use latest GitHub Master commit
sv_SE: Använd senaste GitHub-commit till huvudgrenen

en: Use latest WordPress release version
sv_SE: Använd senaste WordPress-utgåva

en: Use original images (unoptimized) on your site
sv_SE: Använd ursprungliga bilder (inte optimerade) på din webbplats

en: Use the format %1$s or %2$s (element is optional).
sv_SE: Använd formatet %1$s eller %2$s (element är valfritt).

en: Use this section to switch plugin versions. To beta test a GitHub commit, enter the commit URL in the field below.
sv_SE: Använd denna sektion för att byta tilläggsversion. För att betatesta en GitHub-commit, skriv in commit-URL i fältet nedan.

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Using optimized version of file.
sv_SE: Använder optimerad version av filen.

en: Value range
sv_SE: Värdeintervall

en: Variables %s will be replaced with the configured background color.
sv_SE: %s-variabler kommer ersättas med den konfigurerade bakgrundsfärgen.

en: Variables %s will be replaced with the corresponding image properties.
sv_SE: Variablerna %s kommer att ersättas med motsvarande bildegenskaper.

en: Vary Cookies
sv_SE: Varierande cookies

en: Vary Group
sv_SE: Varierande grupp

en: View %1$s version %2$s details
sv_SE: Visa uppgifter om version %2$s av %1$s

en: View .htaccess
sv_SE: Visa .htaccess

en: View Site Before Cache
sv_SE: Visa webbplats innan cache

en: View Site Before Optimization
sv_SE: Visa webbplats innan optimering

en: Viewport Image
sv_SE: Bilder i visningsområdet

en: Viewport Image Generation
sv_SE: Generering av bilder i visningsområdet

en: Viewport Images
sv_SE: Bilder i visningsområdet

en: Viewport Images Cron
sv_SE: Cron för bilder i visningsområdet

en: Visit LSCWP support forum
sv_SE: Besök LSCWP supportforum

en: Visit the site while logged out.
sv_SE: Besök webbplatsen medan du är utloggad.

en: WARNING
sv_SE: VARNING

en: WARNING: The .htaccess login cookie and Database login cookie do not match.
sv_SE: VARNING: Cookies för inloggning med .htaccess och databas stämmer inte överens.

en: Waiting
sv_SE: Väntar

en: Waiting to be Crawled
sv_SE: Väntar på att genomsökas

en: Want to connect with other LiteSpeed users?
sv_SE: Vill du komma i kontakt med andra LiteSpeed-användare?

en: Watch Crawler Status
sv_SE: Se status för genomsökning

en: We are good. No table uses MyISAM engine.
sv_SE: Allt är ok. Ingen tabell använder MyISAM-motorn.

en: WebP file reduced by %1$s (%2$s)
sv_SE: WebP-fil reducerad med %1$s (%2$s)

en: WebP saved %s
sv_SE: WebP sparade %s

en: Welcome to LiteSpeed
sv_SE: Välkommen till LiteSpeed

en: What is a group?
sv_SE: Vad är en grupp?

en: What is an image group?
sv_SE: Vad är en bildgrupp?

en: When a visitor hovers over a page link, preload that page. This will speed up the visit to that link.
sv_SE: När en besökare för pekaren över en länk till en sida, förladda den sidan. Detta kommer snabba upp besöket till den länken.

en: When disabling the cache, all cached entries for this site will be purged.
sv_SE: När cachelagring inaktiveras kommer alla cacheinlägg för denna webbplats att tömmas.

en: When enabled, the cache will automatically purge when any plugin, theme or the WordPress core is upgraded.
sv_SE: Vid aktivering rensas cachen automatiskt när ett tillägg, tema eller WordPress-kärnan uppgraderas.

en: When this option is turned %s, it will also load Google Fonts asynchronously.
sv_SE: När detta alternativ är %s kommer även Google Fonts laddas asynkront.

en: When you use Lazy Load, it will delay the loading of all images on a page.
sv_SE: När du använder uppskjuten inladdning kommer det att fördröja inläsningen av alla bilder på en sida.

en: Who should use this preset?
sv_SE: Vem ska använda denna förinställning?

en: Wildcard %1$s supported (match zero or more characters). For example, to match %2$s and %3$s, use %4$s.
sv_SE: Jokertecken %1$s stöds (matcha noll eller fler tecken). Till exempel, för att matcha %2$s och %3$s, använd %4$s.

en: Wildcard %s supported.
sv_SE: Jockertecken %s stöds.

en: With ESI (Edge Side Includes), pages may be served from cache for logged-in users.
sv_SE: Med ESI (Edge Side Includes), kan sidor levereras från inloggade användares cache.

en: With QUIC.cloud CDN enabled, you may still be seeing cache headers from your local server.
sv_SE: Med QUIC.cloud CDN aktiverat kan du fortfarande se cache-headers från din lokala server.

en: WooCommerce Settings
sv_SE: Inställningar för WooCommerce

en: WordPress Image Quality Control
sv_SE: Styrning av bildkvalitet i WordPress

en: WordPress valid interval is %s seconds.
sv_SE: Giltigt intervall för WordPress är %s sekunder.

en: WpW: Private Cache vs. Public Cache
sv_SE: WpW: privat cachelagring jämfört med offentlig cachelagring

en: Yearly archive
sv_SE: Årligt arkiv

en: You can just type part of the domain.
sv_SE: Du kan bara skriva in en del av domänen.

en: You can list the 3rd party vary cookies here.
sv_SE: Du kan lista varierande cookies från tredje part här.

en: You can quickly switch between using original (unoptimized versions) and optimized image files. It will affect all images on your website, both regular and webp versions if available.
sv_SE: Du kan snabbt växla mellan att använda ursprungliga (inte optimerade versioner) och optimerade bildfiler. Valet påverkar alla bilder på din webbplats, både vanliga versioner och WebP-versioner om de är tillgängliga.

en: You can request a maximum of %s images at once.
sv_SE: Du kan maximalt begära %s bilder åt gången.

en: You can turn shortcodes into ESI blocks.
sv_SE: Du kan förvandla kortkoder till ESI-block.

en: You can use this code %1$s in %2$s to specify the htaccess file path.
sv_SE: Du kan använda denna kod %1$s i %2$s för att ange sökvägen till .htaccess-filen.

en: You cannot remove this DNS zone, because it is still in use. Please update the domain's nameservers, then try to delete this zone again, otherwise your site will become inaccessible.
sv_SE: Du kan inte ta bort denna DNS-zon eftersom den fortfarande används. Uppdatera domänens namnservrar och försök sedan ta bort den här zonen igen, annars kommer din webbplats att bli otillgänglig.

en: You have images waiting to be pulled. Please wait for the automatic pull to complete, or pull them down manually now.
sv_SE: Du har bilder som väntar på att hämtas. Vänta tills den automatiska hämtningen är klar, eller hämta dem manuellt nu.

en: You have too many requested images, please try again in a few minutes.
sv_SE: Du har för många begärda bilder. Försök igen om några minuter.

en: You just unlocked a promotion from QUIC.cloud!
sv_SE: Du låste precis upp en kampanj från QUIC.cloud!

en: You need to turn %s on and finish all WebP generation to get maximum result.
sv_SE: Du måste slå på %s och avsluta all WebP-generering för att få maximalt resultat.

en: You need to turn %s on to get maximum result.
sv_SE: Du måste slå på %s för att få bästa resultat.

en: You will be unable to Revert Optimization once the backups are deleted!
sv_SE: Du kommer inte att kunna återställa optimeringen efter att säkerhetskopiorna har tagits bort!

en: Your %s Hostname or IP address.
sv_SE: Ditt värdnamn eller IP-adress för %s.

en: Your API key / token is used to access %s APIs.
sv_SE: Din API-nyckel/token används för att få tillgång till %s API:er.

en: Your Email address on %s.
sv_SE: Din e-postadress på %s.

en: Your IP
sv_SE: Ditt IP

en: Your application is waiting for approval.
sv_SE: Din applikation väntar på godkännande.

en: Your domain has been forbidden from using our services due to a previous policy violation.
sv_SE: Din domän har förbjudits att använda våra tjänster på grund av ett tidigare policybrott.

en: Your domain_key has been temporarily blocklisted to prevent abuse. You may contact support at QUIC.cloud to learn more.
sv_SE: Din domain_key har tillfälligt blockerats för att förhindra missbruk. Du kan kontakta support på QUIC.cloud för att få veta mer.

en: Your server IP
sv_SE: Din servers IP

en: Zero, or
sv_SE: Noll, eller

en: categories
sv_SE: kategorier

en: currently set to %s
sv_SE: just nu satt till %s

en: just now
sv_SE: precis nu

en: pixels
sv_SE: pixlar

en: provide more information here to assist the LiteSpeed team with debugging.
sv_SE: ge mer information här för att hjälpa LiteSpeed-teamet med felsökning.

en: right now
sv_SE: just nu

en: running
sv_SE: körs

en: seconds
sv_SE: sekunder

en: tags
sv_SE: etiketter

en: the auto-detected IP may not be accurate if you have an additional outgoing IP set, or you have multiple IPs configured on your server.
sv_SE: den automatiskt upptäckta IP-adressen kanske inte är korrekt om du har angett ytterligare en utgående IP-adress eller om du har konfigurerat flera IP-adresser på servern.

en: unknown
sv_SE: okänd

en: user agents
sv_SE: användaragenter
