Themes - Twenty Twenty-One - en to fi translation catalogue (144 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
fi: Twenty Twenty-One on tyhjä kangas ideoillesi, joka tekee lohkoeditorista käteesi istuvan siveltimen. Voit luoda kauniin asettelun hetkessä uusilla lohkomalleilla. Teeman pehmeät värit ja vangitseva mutta ajaton design nostaa työsi esiin. Kokeile, niin näet miten Twenty Twenty-One kohentaa portfoliotasi, yrityksesi sivustoa tai henkilökohtaista blogiasi.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
fi: Vanhemmat <span class="nav-short">artikkelit</span>

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
fi: Uudemmat <span class="nav-short">artikkelit</span>

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
fi: Tumma tila on laiteasetus. Jos vierailija sitä pyytää, esitetään verkkosivustosi vaalealla tekstillä tummaa taustaa vastaan. <a href="%s">Lue lisää tummasta tilasta</a>.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
fi: Tämä sivusto tallentaa paikallisesti selaimen LocalStoragen avulla asetuksen siitä onko tumma tila käytössä vai ei.<br>Tämä on välttämätöntä, jotta asetus voi toimia. Sitä käytetään ainoastaan kun käyttäjä napsauttaa Tumma tila -painiketta.<br>Mitään tietoja ei lähetetä palvelimelle tai tallenneta tietokantaan.

en: Suggested text:
fi: Ehdotettu teksti:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
fi: Twenty Twenty-One käyttää LocalStoragea, kun tumman tilan tuki on aktivoitu.

en: Dark Mode support
fi: Tuki tummalle tilalle

en: Learn more about Dark Mode.
fi: Lisätietoja tummasta tilasta.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
fi: Valitse vaalea taustaväri päästäksesi Tumman tilan asetuksiin.

en: Colors & Dark Mode
fi: Värit & Tumma tila

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
fi: Suositeltu artikkeli

[ctx: Post password form]
en: Submit
fi: Lähetä

[ctx: Post password form]
en: Password
fi: Salasana

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
fi: Ei otsikkoa

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
fi: 00000 Helsinki

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
fi: Valtionkatu 123

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123-456-7890
fi: +123-456-7890

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
fi: nimi@esimerkki.com

[ctx: Customizer control]
en: Background color
fi: Taustaväri

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
fi: Tämä teema vaatii WordPressin version 5.3 tai uudemman. Käytössäsi oleva versio on %s. Päivitä WordPress käyttääksesi teemaa.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
fi: Sivu %

en: Leave a comment
fi: Kirjoita kommentti

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
fi[0]: %s kommentti
fi[1]: %s kommenttia

en: 1 comment
fi: 1 kommentti

en: On
fi: Käytössä

en: Off
fi: Ei käytössä

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
fi: Tumma tila: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
fi: Sisältö on suojattu salasanalla. Kirjoita salasana nähdäksesi sisällön.

en: Open menu
fi: Avaa valikko

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
fi: &#8220;Lukuhetki&#8221;, Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
fi: &#8220;Omakuva&#8221;, Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
fi: &#8220;Narsissit&#8221; by Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
fi: Lähetä

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
fi: Tutustu tukifoorumeihin

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
fi: Lue teeman dokumentaatio

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
fi: Tarvitsetko apua?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
fi: Twenty Twenty-One tarjoaa myös päällekkäisyystyylin palstalohkoille. Kun sinulla on Palstat-lohko valittuna, avaa Tyylit-paneeli editorin sivupalkista. Valitse lohkotyyli "Päällekkäisyys" kokeillaksesi sitä.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
fi: Päällekkäiset palstat

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
fi: Twenty Twenty-One tarjoaa tyylikkäitä kehyksiä sisällöllesi. Valitse Kuva-lohko ja avaa Tyylit-paneeli editorin sivupalkista. Valitse lohkotyyli "Kehys" ottaaksesi se käyttöön.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
fi: Kehystä kuvasi

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
fi: Lohkomallit ovat ennalta suunniteltuja lohkoryhmiä. Lisätäksesi sellaisen, napsauta Lisää lohko -painiketta [+] editorin yläosassa. Vaihda hakukentän alapuolelta löytyvälle Mallit-sivulehdelle ja valitse malli.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
fi: Lisää lohkomalleja

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
fi: Luo sivustosi lohkoilla

en: Reading
fi: Lukuhetki

en: Young Woman in Mauve
fi: Nuori nainen Mauvessa

en: The Garden at Bougival
fi: Puutarha Bougivalissa

en: In the Bois de Boulogne
fi: Boulognen metsässä

en: Villa with Orange Trees, Nice
fi: Huvila ja appelsiinipuita Nizzassa

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
fi: &#8221;Huvila ja appelsiinipuita Nizzassa&#8221;, Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
fi: Berthe Morisotin 1800-luvun lopulla maalaamia kauniita puutarhoja

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
fi: &#8220;Bougivalin puutarha&#8221;, Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
fi: &#8220;Nuori nainen Mauvessa&#8221;, Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
fi: &#8220;Boulognen metsässä&#8221;, Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
fi: Berthe Morisot<br>(ranskalainen, 1841–1895)

en: Playing in the Sand
fi: Hiekkaleikkejä

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
fi: &#8220;Hiekkaleikkejä&#8221;, Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
fi: Julkaistu %s

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Excerpt Settings
fi: Otteen asetukset

en: Thick
fi: Paksu

en: On Archive Pages, posts show:
fi: Arkistosivuilla artikkeleistä näytetään:

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
fi: Kirjoittanut %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fi: Emme valitettavasti löytäneet etsimääsi. Ehkä hakutoiminnosta on apua.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fi: Valitettavasti haulla ei löytynyt mitään. Kokeile uudelleen eri hakusanoilla.

en: Previous post
fi: Edellinen artikkeli

en: Next post
fi: Seuraava artikkeli

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
fi: <span class="meta-nav">Julkaistu artikkelissa</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
fi: Haku

en: Search&hellip;
fi: Hae&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
fi[0]: Löysimme %d hakutuloksen hakusanoillasi
fi[1]: Löysimme %d hakutulosta hakusanoillasi

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
fi: Tulokset hakusanalle "%s"

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
fi: Avainsanat: %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
fi: Kategoria(t): %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
fi: Muokkaa %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
fi: Jatka lukemista %s

en: Dividers
fi: Jakajat

en: Frame
fi: Kehys

en: Borders
fi: Kehykset

en: Overlap
fi: Päällekkäisyys

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
fi: Kolmen palstan lohko, jossa esitetään yhteystietoja ja linkkejä sosiaaliseen mediaan.

en: Contact information
fi: Yhteystiedot

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
fi: Lista projekteista pienoiskuvilla.

en: Portfolio list
fi: Portfolio-lista

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
fi: Palstalohko, jossa on päällekkäin kaksi kuvaa ja kuvaustekstiä.

en: Overlapping images and text
fi: Päällekkäiset kuvat ja teksti

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
fi: Media ja teksti -lohko, jossa on iso kuva vasemmalla, sekä pienempi kehystetty kuva oikealla.

en: Two images showcase
fi: Kahden kuvan esitys

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
fi: Kolme kuvaa päällekkäisen palstalohkon sisällä.

en: Overlapping images
fi: Päällekkäiset kuvat

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
fi: Media ja teksti -lohko, jossa on iso kuva vasemmalla ja otsake oikealla. Otsaketta seuraa erottaja ja kuvaileva tekstikappale.

en: Media and text article title
fi: Artikkeliotsake medialla ja tekstillä

en: example@example.com
fi: nimi@esimerkki.com

en: Let&#8217;s Connect.
fi: Ollaan yhteydessä.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
fi: Massiivinen teksti, jonka jälkeen tulee linkkejä sosiaalisiin verkostoihin ja sähköposteihin.

en: Links area
fi: Linkkialue

en: A new portfolio default theme for WordPress
fi: Uusi portfolio-oletusteema WordPressille

en: Large text
fi: Suuri teksti

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
fi: Täysikokoinen

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
fi: Julkaistu %s

en: Page
fi: Sivu

en: Close
fi: Sulje

en: Menu
fi: Valikko

en: Primary menu
fi: Ensisijainen valikko

en: Skip to content
fi: Siirry sisältöön

en: Add widgets here to appear in your footer.
fi: Lisää vimpaimia tähän käyttääksesi niitä alatunnisteessa.

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Red to purple
fi: Punaisesta violettiin

en: Purple to red
fi: Violetista punaiseen

en: Yellow to red
fi: Keltaisesta punaiseen

en: Red to yellow
fi: Punaisesta keltaiseen

en: Yellow to green
fi: Keltaisesta vihreään

en: Green to yellow
fi: Vihreästä keltaiseen

en: Yellow to purple
fi: Keltaisesta violettiin

en: Purple to yellow
fi: Violetista keltaiseen

en: White
fi: Valkoinen

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Orange
fi: Oranssi

en: Red
fi: Punainen

en: Purple
fi: Violetti

en: Blue
fi: Sininen

en: Green
fi: Vihreä

en: Gray
fi: Harmaa

en: Dark gray
fi: Tummanharmaa

en: Black
fi: Musta

en: Gigantic
fi: Valtavampi

en: Huge
fi: Valtava

en: Extra large
fi: Erittäin suuri

en: Large
fi: Suuri

en: Normal
fi: Normaali

en: Small
fi: Pieni

en: Extra small
fi: Erittäin pieni

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
fi: Moottorina ylpeästi %s.

en: Secondary menu
fi: Toissijainen valikko

en: Comments are closed.
fi: Kommentointi ei ole käytössä.

en: Newer comments
fi: Uudemmat kommentit

en: Older comments
fi: Vanhemmat kommentit

en: Full text
fi: Koko teksti

en: Display Site Title & Tagline
fi: Näytä sivuston otsikko ja kuvaus

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fi: Näyttää siltä että täällä ei ole mitään. Kokeilepa hakua?

en: Nothing here
fi: Täällä ei ole mitään

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
fi: https://fi.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fi: WordPress-tiimi

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
fi: https://fi.wordpress.org/themes/twentytwentyone/
